Ekonomi

Asgari ücretlilere müjdeli haber geldi

Ağustos ayında vergi diliminden dolayı asgari ücretin düşeceğine dair dedikodular ve bakanın açıklamaları asgari ücretli çalışanları tedirgin etmeye başlamıştı. Bakan müjdeli haberi verdi, asgari ücret 1300 liranın altına  düşmeyecek.

Bakan SOYLU Belçika’nın Ankara Büyükelçisiyle imzaladığı sosyal güvenlikle ilgili anlaşmanın hemen ardından medyanın sorularını yanıtladı.Çalışma Bakanı Süleyman SOYLU asgari ücretin 1300 liradan ağustos ayında düşüp düşmeyeceğiyle ilgili soruya şu şekilde yanıt verdi;

“Vergi diliminden dolayı Ağustos’ta asgari ücretin 1,300 liranın altına düşmemesi için maliyet tablomuzu yeniden değerlendirebiliriz. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da bu konuda hassasiyet içinde olmamız yönünde talimatları olmuştur.” 

Bilindiği üzere 2016 yılının başında hükümetin vaatleri doğrultusunda asgari ücret 1300 liraya yükselmiş asgari ücretli çalışanlar çok memnun kalmıştı.Ama asgari ücrete yapılan zammın hemen ardından asgari ücret ilk vergi diliminde tekrar 1200 liraya düşecek dedikoduları ayyuka çıkmış Maliye Bakanı Naci Ağbal’da bu hafta asgari ücretin 1300 liradan aşağı çekilmesinin mümkün olabileceği doğrultusunda demeçler vermişti.

Pazartesi NTV ‘de katıldığı programda soruları yanıtlayan T.C Maliye Bakanı Naci Ağbal asgari ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükünün hafifletilmeye çalışıldığından bahsetmiş, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI  ile maaşların durumu hakkında detaylı çalışmalar yapılacağını söylemişti.
Aynı programda ağustos ayında maaşların düşebileceğini de belirten Naci Ağbal asgari ücretlinin yüreğini ağzına getirmişti. Çalışma Bakanı Süleyman SOYLU’nun “maaliyet tablosunu yeniden gözden geçireceğiz” ve ” Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ımızın bu konudaki hassasiyet göstermemiz konusundaki talimatlarını yerine getireceğiz” demesi yüreklere adeta su serpti.