Gündem

Kredi Kartı Hırsızları İş Başında

Kredi kartı hırsızları yine iş başında siz de hacklenmiş olabilirsiniz. Adana emniyet müdürlüğü tarafından yapılan operasyonda Türkiye genelinde 123 bin kişinin kredi kartı bilgilerini sahte web sayfaları yardımıyla ele geçiren hırsızlar kıskıvrak yakalandı.

Hırsızların kredi kartı bilgilerini kendi kurdukları sahte web sayfaları sayesinde elde ettikleri öğrenildi. Alışveriş için hırsızların sitesine giren kredi kartı mağdurları kimlik ve kredi kartı bilgilerini web sayfası yardımıyla hırsızlara gönderiyor, hırsızlar ellerindeki cihazlar vasıtasıyla bu kartları kopyalayıp kullanıyordu.

Adana’da yapılan operasyon sonucu 2 hırsız emniyette yapılan sorgularının ardından tutuklanıp cezaevine gönderildi.Operasyonda 4 tane diz üstü bilgisayar, sahte kimlikler, ve 1 adet av tüfeği ele geçirildi. 

Kamupersoneli.Net Sizler için araştırdı ;

Peki hangi tür web sayfalarından alışveriş yapmalıyız

Herhangi bir iletişim adresi ve telefonu olmayan internet tarayıcınızda SSL ile korunduğu belirtilmeyen internet sayfalarından kesinlikle alışveriş yapmamanızı uzmanlar şiddetle tavsiye ediyor.

Hırsızlar nasıl kredi kartı bilgilerini bilgisayarınızdan elde ediyor?
Hırsızlar sahte siteleri alışveriş siteleri gibi gösterip mağdurlardan sipariş alma bahanesiyle kart bilgilerini elde ediyor.SSL sertifikası bu aşamada çok önemli çünkü dünya çapında kabul edilen SSL şifrelemesi sayesinde girdiğiniz bilgiler veritabanına 128 bit olarak kaydediliyor ve bu şifrelerin kırılması oldukça zahmetli. İnternet Tarayıcınızın adres satırının hemen önünde yeşil ibareyle göreceğiniz SSL sertifikası bu durumlara yakalanmamanız için oldukça önemli.

Antivirüs programım var güvende miyim?
Ayrıca kredi kartı hırsızlarının sık kullandığı bir diğer hilede keylogger ve trojen yazılımları.Kullanıcının bilgisayarda yaptığı işlemleri loglayıp korsana gönderen  bu virüsler oldukça tehlikeli olmasının yanı sıra hırsızlık tekniklerinin gelişmesiyle birlikte kolay kolay antivirüs yazılımlarına yakalanmıyor.Yani antivirüs programınızla tarama yaptınız fakat herhangi bir virüse rastlamadınız bu bilgisayarınızın bir zombie bilgisayar olmadığı anlamına gelmez.Uzmanlar bu aşamada kredi kartı ve şahsi bilgileri gireceğiniz zaman sanal klavye uygulamalarına yönelmenizi şiddetle tavsiye ediyor. Kullandığınız işletim sisteminin güncellemelerine dikkat etmeniz de çok önemli.