Eğitim

Özel Okullardaki öğrenci sayısında inanılmaz artış

Dershanelerin kapatılması ve özel okullara dönüştürülmesinden sonra devlet özel okula gidecek öğrencilere eğitim öğretim destek sağlıyordu. İlk kez özel okula giden 248 bin öğrenci , devlet okullarındaki 8500 dersliğin boşalmasına aynı zamanda 13 bin öğretmen ihtiyacı sorununun çözülmesine yol açtı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’nca eğitim ve öğretimde verilen devlet desteğiyle özel okula giden öğrenci sayısı geçen yılın çok ama çok üzerinde.Bu sene özel okula giden öğrenci geçen senenin aynı zamanına göre %45’lik bir artış gösterdi.  Toplamda 1 milyon 150 bin öğrenci özel okullarda eğitimine devam ediyor.Bu artışın sonucunda devlet okullarında bulunan 8500 adet derslik , 13 bin öğretmen ihtiyacıda son bulmuş oldu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından verilen eğitim  öğretim desteğiyle ilgili son 2 yıldaki öğrenci artışıyla ilgili  “2014-2015 eğitim öğretim yılında, özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayısı 778 bin oldu. Bu artış, Cumhuriyet tarihinin rekoruydu” dedi.

Geçen yıla oranla %45 gibi ciddi bir artışın söz konusu olduğuna değinen Ömer Faruk YELKENCİ konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu oran, geçen yılın rekorunun da üzerinde. Bu oranın içinde temel liselere devam eden 192 bin 600 öğrenci de bulunuyor. Temel liseler, yasa gereği 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla kapanacak. Bu kapsamda, temel liselerdeki öğrenci sayısını dikkate almadığımızda bile özel okul öğrenci sayısı, geçen yıla göre yüzde 23 oranında artmış oluyor. Bu da bir rekor.”