Öğretmen

Öğretmenler İçin Ek Gösterge Değişiyor Mu ?

Milli Eğitim Bakanlığında ( MEB ) göreve yapmakta olan öğretmenlerin göstergeleri 3600 olarak yükselecek mi?
Memur Sendikaları Komisyonu Memur – Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır  geçtiğimiz günler içerisinde ortaya atılan ve öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olarak yükseltilmesi konusunu içeren yazısı fazlaca dikkat çekmiş ve bakanlık olarak irtibata geçilmiştir. Memur Sendikaları Komisyonu Memur – Sen Mustafa Kır yayınlamış olduğu yazı sonrasında öğretmenlerin ek göstergeleri 3600 ‘a yükseltilmesi söz konusu.

Milli Eğitim Bakanlığı ‘ ( MEB ) nda  çalışmakta olan 120 ( yüz yirmi ) bin kişinin emekli olma zamanları gelmiş ancak emekli olmamış toplam 900 ( dokuz yüz ) binin üzerinde öğretmen halen çalışmaya devam etmektedir. Emekli olma zamanları gelmiş öğretmenler emeliliğini bazı sebeplerden dolayı geçiktirmektedirler.
Emekli olma zamanı gelmiş ancak emekli olmayan öğretmenlerin çoğu emekli oldukları zaman maaşların azalmaları ve maddi sorunlardan dolayı görevlerine devam etmektedirler.

Geçtiğimiz günler içerisinde  sosyal medya ve çeşitli eğitim sitelerinde gündem olan bu konu , 3600 ek gösterge içeriğine göre öğretmenlerin ek göstergeleri söylenenlere göre yükseltilir ise 2016 yılı içerisinde  60 ( altmış ) binden fazla öğretmenin emekli olacağı düşünülmektedir.Bu durum emekli olmayı isteyip ancak Milli Eğitim Bakanlığın’ dan ayrılamayan ve  bu ülkeye yıllarca emeği geçmiş bir çok öğrenci mezun etmiş öğretmenlerin emekli olması  demek ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı  kadrosu için atama bekleyen genç öğretmenin hayallerine kavuşmakları anlamına gelmektedir.