Gündem

Emeklilerin Maaşı Suriyelilere Mi Gidiyor?

Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) resmi web sayfasından yaptığı duyuruda emeklilerin maaşlarından suriyeli vatandaşlar için kesinti yapıldığı dedikodularını yalanladı.Bazı medya kuruluşları Suriyeli mülteciler için emeklilerin maaşlarından kesinti yapıldığı konusunda haber yapmıştı.
Emeklilerin maaşlarında kesinti mi yapılıyor? Emeklinin maaşı Suriyeli mültecilere mi aktarılıyor? Habersiz kesintiler mümkün mü?

Haberi duyan , okuyan Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) emeklilerinin tedirginlikleri tavan yapınca SGK bu konuda bir duyuru yayınladı.Bazı Medya Kurumları tarafından yapılan haberlerde emeklilerin maaşlarında kesinti yapıldığı ve bu yapılan kesintinin büyük bir çoğunluğunun Suriyeli mültecilere kaynak oluşturulmakta kullanıldığı vurgulanıyordu. Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada herhangi bir kesintinin mümkün olmadığı emekli vatandaşlardan habersiz böyle bir durumun söz konusu dahi olamayacağı vurgulandı.Asılsız ve mesnetsiz haber olarak nitelendirdikleri bu durum karşısında vatandaşların rahat olmaları gerektiğini vurgulayan Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) 

“Bazı basın yayın organlarında, emeklilerimizin maaşlarından kesintiler yapılarak, Suriye’li mültecilere kaynak aktarıldığı ve hükümete yakın emekli derneklerine emeklilerimizin bilgileri dışında üye kaydı yapılarak kesintiler yapıldığı şeklinde asılsız ve mesnetsiz yalan haberlere yer verilmiştir.”

Özellikle emekli vatandaşların tedirgin edilerek ayrı bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Sosyal güvenlik Kurumu (SGK)  

gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Emekli Vatandaşlardan hiç bir şekilde kanunsuz kesinti yapılmadığını vurgulayan açıklamada  Sosyal Güvenlik Destek Primi(SGDP) ‘nin kaldırılarak emeklilere yapılan desteğin sürdüğü belirtildi.

Ayrıca emekli vatandaşların emekli maaşlarındaki her kesinti bilgisini SGK’nın resmi web sayfasından ve E-Devlet Kapısından öğrenebileceği yazıldı.
Kısacası emekli ziyaretçilerimiz gönüllerini ferah tutsunlar sizlerin izni olmadan herhangi bir dernek kaydı ,habersiz kesinti , bu kaynağın başka mecraları aktarımı yasalarca mümkün değil.

 

Bir Yorum

  1. her ay emekli maaşımızdan suriyeliler için kesinti yapılıyor. bilginiz olsun. sgk'lı yetkililer diye yazılan yalan yanlış şeylere itibar etmeyin.