Sağlık

Kış Gribine En Etkili Çözüm Yolu

Yurt genelinde artış gösteren kar yağışlarıyla birlikte hava sıcaklığında oldukça düşüş yaşamakta. Havaların soğuması bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın başlıca yollarından biri sağlıklı ve düzenli beslenmektir.

Uzmanlar hastalıktan korunmak için sofralardan eksik edilmemesi ve düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgiler verdi.

Hastalıklardan korunma konusunda bağışık sistemini güçlendirmek önemli bir unsurdur. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu C vitamininden geçmektedir. C vitamininin en çok bulunduğu besinler ise şunlardır ; yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu..

Bunların yanı sıra önemli bir vitamin türü ise E vitaminidir. E vitamini içeren ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi besinlerin tüketilmesi öneriliyor.
A vitamininin ise enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği bilinmektedir. Bu sebeple içersinde A vitamini bulunan süt, balık, ıspanak, yumurta portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze meyveler bol bol tüketilmelidir.

Yoğurtta bulunan laktik asit sayesinde bir çok hastalıktan korunmak da mümkün. Sofralarınızdan eksik etmemeniz tavsiye edilen yoğurdu bol tüketerek soğuk havalar sebebiyle meydana gelecek olan hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kamupersoneli.net 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir