Eğitim

ÖSYM'de Sınav Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlarda , sınav güvenliğinin nasıl sağlandığını haberimizden öğrenebilirsiniz.

ÖSYM’nin tarafından geçen senenin ocak ile haziran döneminde gerçekleştirilmiş olan sınavlarda, güvenlik uygulamalarının kapsamında, 129 bin 321 tane kamera ile sınav binası ve de salonları kayıt altına alındığı açıklandı.

ÖSYM tarafından  ”2015 Senesi Mali Durum ve de Beklentiler Raporu“na göre ise, geçen seneki sınavlarda kopya girişimlerini engellemek ve de daha etkin bir kontrol sağlayabilmek amacı ile dijital saate entegre kamera ve de dedektör ile birlikte üst arama uygulamaları yaygınlaştırıldı.

Buna göre ise, ocak ile haziran dönemi içerisinde gerçekleştirilen sınavlarda saate entegre olan 129 bin 321 tane kamera ile bina ve de salonlar kayıt altına alınmıştı. Bina girişleri içerisinde 22 bin 302 tane el dedektörü ile adayların üstleri arandı.

Kameraların kayıtları, ÖSYM’de oluşturulmuş olan komisyon tarafından detaylıca incelendi ve de sonuçları üst yönetime gönderildi. Ayrıca, sınav evraklarının taşınması amacı ile kullanılan nakil araçlarında da, ÖSYM merkezden kontrol edilebilmekte olan elektromekanik kilit uygulamalarına devam edildi.

Bunun yanı sıra, ÖSYM tarafından adayların soru kitapçık türlerini cevap kağıdına yanlış kodlamaları halinde hak kaybı yaşanmaması amacıyla karekod uygulamalarına geçildi. Adayın kodlamayı yanlış yapmış olması durumunda karekod etiketi ile birlikte cevap kağıdı ve de soru kitapçığı eşleştirmesi yapabilmekte olan bu sistem, sınavların değerlendirme süreçlerini de hızlandırmış oldu.

Adaylar, hazırlanmış olan animasyon filmi içerisinde, yanlarında getirmemeleri gerekiyor olan eşyalar konusunda da uyarıldı. Buna karşın, 2015 senesi içerisinde adaylardan 50 tanesinin cep telefonu, 20 tanesinin anahtarlık, 60 tanesinin cüzdan, 100 tanesinin takı, 500 tanesinin de saat sebebi ile sınavları iptal edilmişti.

2016 yılı itibariyle sınav güvenlik önlemlerinin daha da arttırıldığı bilinmektedir.