Kamu Personelleri

Kamuda çalışanların sayısı 4 milyona dayandı

Kamuda istihdam edilen personel sayısı açıklandı. Buna göre Kamuda çalışan personel sayısının 4 milyona dayandığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre Kamuda istihdam edilmekte olanların sayısı 3 milyon 528 bin taneye ulaştı. Türlü istihdam çeşitlerinde kamuda çalışanlara geçen sene yaklaşık 88 bin kişi eklenmiş oldu.

Maliye Bakanlığı ise Hazine Müsteşarlığı ve de İçişleri Bakanlığının verilerine göre, ortaya çıkmış olan yeni ihtiyaçlar ve de sunulan hizmetlerinin kalitesini çoğaltılmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda kamuda istihdam edilmekte olanların sayısı geçen sene çoğaldı.

Kamuda 2014 senesi içerisinde 3 milyon 440 bin 39 kişi çalışır iken, bu sayı geçtiğimiz sene 3 milyon 528 bin 58 taneye çıktı. Kamuda istihdam edilmekte olanların sayısında geçtiğimiz sene 88 bin 19 tane artış oldu.

İstihdamın türlerine göre dağılıma bakılmış olduğunda kamuda çalışanlar arasında en geniş bölümü ise kadrolu personel bir şekilde görev yapmakta olanlar oluşturuyor. Kadrolu personel şeklinde hizmet verenlerin sayısı 2 milyon 894 bin 91 taneyi buluyor. Kamuda çalışmakta olanların arasında kadrolu personelin oranı da yüzde 82 oranına karşılık gelmekte. Ayrıca geçtiğimiz sene kamudaki kadrolu personelin sayısında yaklaşık olarak 68 bin kişilik çoğalma da kaydedildi.

Kamu içerisindeki istihdamda ikinci sırayı ise devamlı işçilik aldı. Devamlı işçi şeklinde kamuda 2014 senesi içerisinde 343 bin 706 kişi de görev yapar iken, bu sayı geçtiğimiz sene 328 bin 701 taneye kadar geriledi. Kamudaki devamlı olan işçi sayısı geçtiğimiz sene 15 bin 5 tane azaldı.

Sözleşmeli personel şeklinde çalışanlara geçtiğimiz sene 27 bin 879 kişi eklenmiş oldu. Bu statüde ise 2014 senesi içerisinde 121 bin 254 kişi istihdam edilir iken, geçtiğimiz sene sözleşmeli personelin sayısı 149 bin 133 taneye ulaştı.

Özel sektörde çalışmanın zorluğu, devlet işinin garantisi ve bunun gibi birçok etken nedeniyle günümüzde gençler kamuya yönelmiş durumdadır.