Ekonomi

Hurma Fiyatları Ramazan Ayında Düşecek Mi? Sorusu Yanıtını Buldu

 İthalatındaki gümrük vergisinin yüzde 25’ten sıfıra çekildiği hurmada bu ramazan ayında indirim olmayacağı, fiyatların geçen yılla aynı kalacağı belirtildi.


Bursa’da hurma dükkanı işleten Çiğdem Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulunun ithalat rejimi kararına ek kararına göre, hurma ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını söyledi.

Vatandaşın Hurma Fiyatları Konusunda Beklentisi Olmasın !


Gümrük vergisinin yüzde 25’ten sıfıra düşürülmesiyle vatandaşlarda “hurma fiyatlarında indirim beklentisi” oluştuğunu anlatan Çetinkaya, “Vatandaşların bu ramazanda tüketeceğimiz hurma fiyatları için beklentisi olmasın. Bu ramazan ayında, gümrük vergisi kararından önce ülkemize giren hurmaları tüketeceğiz. Fiyat düşüşü yok artış da yok. Hurmada fiyat düşüşü, eylülden sonra ithal edilecek ürünlere yansıyacak. Hurmada ödediğimiz KDV kalkmadı.” dedi.

Piyasada her bütçeye göre hurma bulunduğunu dile getiren Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Biz daha çok Medine hurması satıyor ve tavsiye ediyoruz çünkü dünyanın besin değeri en yüksek hurmaları Medine’de yetişiyor. Oruçlarının daha kolay geçmesi adına tüketicilere bu hurmaları tavsiye ediyoruz. Türklerin en çok tükettiği hurma Mebrum. Mebrum’un az güneş görmüşü Meşruk denilen en uygun fiyatlı hurmadır. Mebrum grubunun fiyatları 25 liradan başlıyor 90 liraya kadar çıkabiliyor. Ancak hurma bereketli bir ürün mesela bir kilo aldığınız zaman ortalama 90 ila 100 adet hurma giriyor. Biz de günlük tüketim olarak 100 gram hurma tavsiye ediyoruz bu da ortalama 9 adet hurmaya denk geliyor.” 

Peygamber Efendimizin ağacını kendi elleriyle diktiği Acve hurması var


Hurmaların isim isim ayrıldığını dile getiren Çetinkaya, “Az şekerli hurmanın ismi Sugari, siyah hurma Safawi, Mebrum’un kendi içerisinde boylara göre ayrılmış grupları var. Peygamber Efendimizin ağacını kendi elleriyle diktiği Acve hurması var. Şekeri çok seven bir millet olduğumuz için yaş hurma bizi tatmin eden hurma çeşitlerinden biri ve ülkemizde çok fazla tüketiliyor.” diye konuştu. 

Hurma satıcısı Ünal Sevinç ise fiyatların uygun olduğunu, geçen yıla göre ciddi bir fark yaşanmadığını söyledi.

Hurma ithalatında vergilerin sıfıra çekilmesinin bir indirim beklentisi oluşturduğunu ancak yakın zamanda bir düşüş beklemediklerini dile getiren Sevinç, 10 liradan 50 liraya kadar hurma bulunduğunu, en çok Kudüs hurmasını sattıklarını ifade etti.

AA
Kamupersoneli.net – Ankara