Meb Personeli

MEB 650 Bin Öğretmen Hakkında İnceleme Başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘sahte diploma’ operasyonunda 76 öğretmeni görevden almasının ardından soruşturmayı genişletti. MEB, son 18 yılda ataması yapılan yaklaşık 650 bin öğretmenin diplomalarını incelemeye aldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Talimat

Milli Eğitim Bakanlığı, MEB Bilişim Sistemi(MEBBİS)’nde yapılan taramalarda ‘Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri’ ekranında bulunması gereken belgelerde de eksiklikler olduğu gerekçesiyle işlem başlattı. MEB, tüm il milli eğitim müdürlüklerine MEBBİS’teki bilgilerin en kısa zamanda güncellenmesi talimatını verdi. Son 18 yılda ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS’e tam ve yanlış olmadan girilmesini istedi. Belgelerin yapılacak atamalarda, şu an öğretmen olanların tayin ve görev yükselme işlemlerinde önem arz ettiğini ısrarla belirtti.

Memurlara da Uyarı
MEB, il milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile öğretmenlerle birlikte diğer memurlara da önemli uyarılarda bulundu. Bu uyarıda memurların, diploma, diploma tarihi, diploma numarası gibi şahsi öğretim bilgilerinin eksiksiz ve doğru girildiğinin kontrolünü istedi.

Memurlar eksik ya da yanlış olan bölümlerin düzeltilmesi için gerekli birimlere başvuru yapabilirler.