Gündem

Rıza Sarraf Serbest Bırakılıyor

ABD’nin New York kentinde, “ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için komplo düzenlemek” suçlamasıyla tutuklu yargılanan Rıza Sarraf’ın kefaletle serbest kalma talebi hakkında bir hafta içinde karar verileceği belirtildi.


Manhattan Federal Mahkemesi’nde Sarraf’ın tahliye talebinin değerlendirilmesi için duruşma yapıldı. 

Duruşmaya Sarraf, avukatı Benjamin Brafman ve çok sayıda gazeteci katıldı. 

Duruşmanın başında açıklama yapan Hakim Richard Berman, duruşmanın Sarraf’ın suçlu ya da masum olduğunun belirlenmesi için değil sadece kefalet başvurusunun değerlendirilmesi için yapıldığını söyledi.

ABD adalet sistemine göre hüküm verilene kadar herkesin masum kabul edildiğini hatırlatan Berman, gazetecilerin sürekli ofisini arayarak konu hakkında yorum istediklerini ve bu talepleri reddettiğini belirterek, “Biz devam eden bir dava hakkında sadece tüm tarafların huzurunda konuşuruz. Bunun dışında yorum yapmayız. Konu hakkında basında yer alan haber ve yorumlar doğru olmayabilir.” dedi.

Berman’ın ardından söz alan Avukat Brafman da 1 saatten fazla süren konuşmasında sundukları kefaletle tahliye teklifinin dengeli bir teklif olduğunu ve bırakılması halinde müvekkilinin tüm duruşmalara katılacağını ifade etti.

Bu teklife karşı çıkan duruşma savcısı Michael Lockard ise Sarraf’ın Miami’deki ilk sorgusunda gerçek finansal durumu ile İran ve Makedonya pasaportlarını ve bazı yurt dışı seyahatlerini sakladığını savunarak, sanığa “güvenilemeyeceğini”, serbest bırakılması halinde kaçma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Sarraf’ın, İran’ın uluslararası finans sistemine ulaşmasını sağlamak için komplo planladığını ve bunun için örgüt kurduğunu ileri süren Lockard, İranla varılan nükleer anlaşmaya rağmen Sarraf’ın eylemlerinin halen ABD kanunlarına göre suç olduğunu, sanığın gerçek finansal durumunu da tespit edemediklerini bildirdi.

Bu sözlere itiraz eden Brafman, Sarraf’ın ilk sorgusunda kasıtlı olarak yanıltıcı bilgi verdiği suçlamasını kabul etmediğini, gerekli bilgi ve belgeleri daha sonra mahkemeye sunduklarını, istenmesi halinde İran ve Makedonya pasaportlarını da teslim edebileceklerini aktardı.

Sarraf’ın Türkiye’de yöneltilen suçlamalardan aklandığını ve müvekkilinin sicilinin temiz olduğunu belirten Brafman, müvekkilinin ABD’de de hakkındaki suçlamalardan aklanmak istediğini, dolayısıyla kaçmasının mantıksız olduğunu savundu.

Karar bir hafta içinde verilecek

Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren ve iki defa ara verilen duruşmanın ardından Hakim Berman, tarafları dinlediğini ve bir hafta içinde kararını vereceğini söyledi.

Sarraf’ın vekaletini üstlenen Brafmann&Associates avukatlık şirketi, 18 Mayıs’ta mahkemeye sunduğu dilekçede, Sarraf’ın 10 milyonu nakit toplam 50 milyon dolar kefalet karşılığında, Manhattan’da bir evde 24 saat güvenlik kontrolü altında yaşama koşuluyla serbest bırakılmasını talep etmişti.

Savcılık ise Sarraf’ın tutuklu yargılanmasını istemişti.

Sarraf, mart ayında Miami’de gözaltına alınmış ve kendisi ile 2 İranlıya, “milyonlarca dolarlık sahtekarlıkta bulunarak ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımları ihlal etme” suçlaması yöneltilmişti.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara