Ekonomi

Turizmde Tehlike Çanları Çalıyor

Marmaris’te turizm sektöründeki kötü gidişat nedeniyle otellerin yüzde 70’inin satışa çıkarıldığı belirtildi.

Rusya ile yaşanan uçak krizi Antalya’nın ardından Marmaris’i de vurdu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre 2015 yılı Şubat ayında Rusya’dan Türkiye’ye 8 binin üzerinde turist geldiği belirtilirken bu rakam 2016 yılı Şubat ayında sadece 55 oldu. Uçurum büyük. Turizm sektöründen ekmek yiyenler için tehlike çanları çalıyor.

Yapılan değerlendirmelere göre uçak krizinin ardından Rusya turist pazarında tam manasıyla bir çöküş yaşandı. Bunun yanında Avrupa’dan gelen turist sayısında da önemli oranlarda düşüşler mevcut.

Otel sahipleri ve turizmciler bu kötü gidişatın geri dönüşünün zor olacağı kanaatinde. Haziran ve Temmuz aylarında turist sayısında bir dengelenme yaşanmazsa satılan tesis sayısının iki katına çıkacağı öngörülüyor.

Turizmdeki kötü gidişat hakkında açıklamalarda bulunan Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, turizm sektöründe son 3 yıldır bir kötü gidişat olduğunu söyledi. Soyvural bu yüzden Marmaris’te otellerin ve işletmelerin büyük bir bölümünün satışa çıkarıldığını söyledi. Soyvural sözlerine şöyle devam etti:“Eskiden turizm işletmeleri kendisini 10 yılda amorti edebiliyordu gelinen süreçte bu 15- 20 yıla kadar çıktı. Profesyonel  düşünen turizmciler tesislerini satışa çıkarmak zorunda kaldılar ancak satılık tesislere de şu anda talep yok. Hükümet turizmciler için bir paket hazırladı ancak bu da daha çok büyük turizm şirketlerini ilgilendiriyor. Bunun yanında bankaların da soğuk kanlı davranmaları ve turizm şirketlerinin borçlarını yapılandırmaları gerekiyor. Yerli turist ise bu zorlu süreçte yurt dışına çıkmak yerine tatilini Türkiye’de yapmalı”