Gündem

Siber Saldırılar Son Bulabilir

Türkiye’de bir ilk çok az ülkede bulunan siber saldırılara karşı koyma merkezi çok yakında Ankara’da açılabilir. Yakın zamanda kurulması planlanan Siber Füzyon Merkezi sayesinde saldırılar kısa zamanda bertaraf edilebilir , hiç başlamadan son bulabilir.

SFM çok az ülkede bulunuyor. Bu merkezler sayesinde henüz kullanılmayan saldırı teknikleri önceden tespit edilebilip bertaraf edilebilecek.  Son zamanlarda Siber Güvenlik alanında bir çok başarılı projeye imza atan Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ’nin (STM) son projesi Siber Füzyon Merkezi çok yakında ANKARA’da çalışmalarına başlayacak. Siber Füzyon Merkezi sayesinde bir çok saldırı yöntemi ve metodu bertaraf edilirken, henüz keşfedilmemiş tekniklerin ve bu tekniklerin kullanışsız hale getirilmesi mümkün olacak. 

Dünyada  çok az ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi çok yakın zamanda ülkemizde de faaliyet gösterecek. STM’nin  Ankara’da kuracağı Siber Füzyon Merkezi’nde

Zafiyet yönetimi,tehdit savunma operasyonu, siber tehdit istihbaratı, siber harekat merkezi ve olay müdahale yönetimi yetenekleri, özellikle üst seviye yöneticilerin siber olayların yönetiminde inisiyatif almasına imkan sağlayacak yenilikçi siber harp oyunları yöntemleriyle birleştirilerek modern bir siber güvenlik yaklaşımının uygulanmasına imkan sağlananacağı belirtiliyor.

Siber Füzyon Merkezlerinin dünyanın çok az ülkesinde bulunduğunu haberimizde dile getirmiştik.Bir çok insan Siber Füzyon Merkezlerinin Dan Brown‘un Dijital Kale romanında geçen makineyi üretmeye çalışmakla itham ediyor.

Ünlü yazar Dan Brown‘un Dijital Kale romanında dünya üzerindeki tüm şifreleri kırabilen bir kritptografi makinesi bulunuyordu.Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Haber Alma Teşkilatı(CİA)’nın gizli projesi olan bu makine dünya üzerindeki tüm dijital haberleşmeyi takip edebiliyor.En kırılmaz denilen şifreleri bir kaç dakika içerisinde kırabiliyordu. Tabi roman gerçek olur mu ? bilinmez.Kaos senaryolarını bir kenara bırakacak olursak ülkemizin imajı ve gücünü çok yükseklere çekebilecek olan bu projenin başarılı olmasını umuyoruz. Korsanlara ve düşman saldırılarına karşı yapılan her türlü hamle ve çalışma takdiri hak ediyor. 

Kamupersoneli.net / Özel Haber