Gündem

Fırat Kalkanı Harekatı Kapsamında Hedef Münbiç

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Azez-Cerablus arasında bulunan net olarak 90 kilometre olarak çizilen sınırın DEAŞ’tan temizlendiği ve bu örgütün Türkiye’ye yönelik tehditlerde azalmaya gidildiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 174’üncü günü yaşanan bu operasyonların terör örgütü DEAŞ’ın kontrolünde bulunan El Bab şehrinin önemli bir bölümünü denetimi altına aldığı belirtildi.

35 KİLOMETRE İLERLEDİLER

Türkiye, DEAŞ ile mücadele içerisinde uluslararası koalisyondan destek almadan Fırat Kalkanı Harekatı ile beraber terörle mücadele içerisinde tek başına büyük bir mücadele örneği sergilediği ortaya çıktı. Harekatın ilk gününde Cerablus’u özgürleştiren TSK destekli ÖSO güçleri, Azez hattında güvenliği sağladıktan sonra güneyde yaklaşık 35 kilometre ilerlemeyi bildi.

DEAŞ açısından büyük öneme sahip olan El Bab’ın elden kaybedilmesi DEAŞ’ı korkuturken diğer yandan; Bubi tuzakları, bomba yüklü araç, Esed rejiminden ele geçirdiği tank ve Batı menşeli zırh delici gelişmiş silahlarla TSK ve ÖSO’yu durdurmaya çalışan DEAŞ, geçen sürede bulunduğu mevzilerin bir çoğunu terk etti.

SURİYE’DE BULUNAN DEAŞ İZLERİ SİLİNİYOR

Öte yandan Fırat Kalkanı Herakatı’nın diğer bir önemi ise PKK/PYD’nin Suriye’nin kuzeyi itibariyle ele geçirdiği bölgelerin birleştirme hayalinin önlenmesi. Bu açıdan Münbiç, terör örgütünün sözde kanton adı verilen bu 3 bölgeyi birleştirme hedefi açısından stratejik bir konumda bulunduruluyor. Hem Suriye’nin kuzeyinin terörden tamamen arındırılması hem de PKK/PYD’nin doğudan Afrin’e geçişine izin verilmemesi adına Fırat Kalkanı Harekatı’ndaki güçlü iradenin devamına işaret edilemekte.

Kamupersoneli.net | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir