Kamu Personelleri

ASDEP İçin 1500 Personel Daha Alınacak

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESO-DER) Başkanı Korkmaz SURAL, sitemize özel açıklamalar yaparak aile kurumunun Türk toplumunun en hassas kurumu olduğunu, bu yüzden sosyal politika uygulamalarında aileye yönelik sosyal ve ekonomik desteğin önem arz ettiğini ifade ederek ASDEP ve personel alımları hakkında önemli bilgiler aktardı.

ASDEP’in genel anlamda başarılı olarak ilerlediğini söyleyen YESO-DER Başkanı SURAL, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ailelere yönelik sosyal desteğin bilimsel ve uygulamaya dönük, anlamacı bir hali olan proje psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmet, PDR, aile ve tüketici bilimleri ve çocuk gelişimi gibi alanlardan mezun olanların hem meslek elemanı olarak hem de kendi uzmanlık alanına yönelik bilgi ve beceriyi sahaya yansıttıkları bir projedir. 2016 yılında uygulanmaya başlayan ASDEP’in ilk uygulamasının deney niteliğinde olması hasebiyle bazı eksiklikleri olsa da proje genel anlamda başarılı olmuştur.

Projeye dönük olarak ailelere yönelik risk haritalarının oluşturulması, sosyal, ekonomik, psikolojik ihtiyaçların belirlenmesi ve her aileye aile yapısının mikro çözümlemesinin akabinde uygun destek yöntemlerinin geliştirilmesi, ailelerin risk gruplarına göre sınıflandırılması, bu risklerin bertaraf edilmesi, ağır risk grubunda bulunan ailelerin orta risk grubuna ve orta risk grubunda bulunan ailelerin ise düşük risk grubuna aşamalı olarak çekilmesini ve son tahlilde aileye yönelik riskini ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.”

Maliye’nin ikinci 1500 alımlar için onay verildiğini açıklayan SURAL, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Meslek elemanlarının sahaya dönük olarak aileler ile etkileşim halinde olması aynı zamanda ailelerin sosyal yapısına yönelik toplu verilerin elde edilmesini bu verilere dayanarak genel sosyal yapı hakkında bilgi üretilmesini sağlamaktadır. 2017 yılı için projeye yönelik olarak Maliye Bakanlığı’nın 1500 kişilik meslek elemanı alımına izin verdiğine dair bilgiler aldık. İkinci alıma yönelik hazırlıklar ve teknik şartnameye yönelik çalışmaların devam ettiğini öğrendik. Bakanlığın bu projeyi sürdürülebilir bir hale getireceğini öngörmek görmekteyiz.

Genel anlamda projeye ilk alınan 1500 meslek elemanının başarılı olduğu ve bu başarının da proje bünyesinde istihdam edilen meslek elemanlarının kadrolu çalışma talepleri ile örtüştüğünü söyleyebiliriz. Meslek elemanlarının motivasyonlu ve üretken çalışması için ayrıca kendilerini bakanlığın bir personeli olarak hissedip mesleki doyum içinde çalışabilmeleri için mevcut çalışanların kadroya geçirilmesi ve yeni alınacak personelin de kadrolu olarak alınması daha yararlı olacaktır. Projenin en büyük eksikliği bize göre meslek elemanlarının taşeron olarak istihdam edilmesidir. İkinci olarak da alımlarda uygulanan mülakatlardır. İlerleyen dönemlerde kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre personel alımlarının yapılması en temel beklentilerimizdendir. Eğer personel alımları için alana yönelik bir sınav olursa da katkı sunabiliriz ve destekleriniz bunu.”

ZEKİ KARA / KAMUPERSONELİ.NET – ÖZEL HABER

Bir Yorum

  1. Başkanımız sayın Korkmaz Sural beye ve kamupersoneli ailesine teşekkürler. InşAllah kısa zamanda asdep alımlarını da sitenizde duyurursunuz gözümüz kamupersoneli. Nette .saygılarımla

  2. İnşAllah bu asdep projesi kapsamında yapılan tüm emekler karşılığını tez vakitte bulur. Hem atanamayan branşlar için yeni istihdam alanı olacak hemde TÜRKİYE için saglikli bir gelecek icin çok ama çooook iyi olacak

  3. Sosyoloji,Sosyal hizmet alanında o kadar atama bekleyen mezun insan var ki..Lütfen sesimizi duyun

  4. Unv felsefe grubu ogretmenliginden mezun olmus ozel sektorde rehber ogretmenlik yapan biZleride lutfen kadrolariniza aliniz.