Gündem

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Anayasa Değişikliğine Dair Bilgi Verdi

Ak Parti Muratpaşa Teşkilatının düzenlemiş olduğu bir etkinliğe katılan Çavuşoğlu kritik bir oylama sürecinde bulunulduğunu, 16 Nisan’da Türkiye’nin geleceğiyle ilgili önemli bir adım atılacağını vurgulayarak Avrupa ülkelerinde referandum etkinliğine izin verilmemesini eleştirdi ve Hollanda ile ilgili olarak şu sözleri söyledi:

“Hollanda ırkçı partinin lideri Wilders’in esiri olmuş. Bugüne kadar bu siyasi partiyi büyüttünüz büyüttünüz şimdi korkunuzdan bizden de medet umuyorsunuz. ‘Sayın Bakan gelirsen, Wilders’in oyu artar, ne olur seçimden sonra gel.’ demeye başladınız. Benim derdim mi bu? Sen bana adam gibi söylersen, ben sana bu konuda da yardımcı olurum da önce basına açıklayıp da ‘Yok gelemez’ deyip de ondan sonra söylersen, bu bize işlemez. Bize dürüst olacaksın. Geleceksin, söyleyeceksin ‘benim böyle bir korkum var, bize yardımcı ol ne olur.’ diyeceksin ben yardımcı olurum. Ama ‘bize yardımcı ol’ durumuna niye düştün sen? Bugüne kadar ırkçı partilere göz yumdunuz, şimdi esiri oldunuz. Şimdi siz de onlar gibi davranmaya başladınız. Nereye gidecek bu Avrupa? Nereye gidecek Avrupa’nın değerleri? Hani demokrasi, insan hakları, özgürlükler? Hepsini çiğniyorsunuz. Hani Avrupa’nın ortak değerleri vardı.

Avrupa bir felakete doğru gidiyor maalesef, bir uçuruma doğru gidiyor. Ama biz yaklaşık 10 senedir bu Avrupa’yı uyarıyoruz. ‘Bakanız ırkçı partiler artıyor’. Ama siz de zayıf duruyorsunuz, siz o insani değerleri demokrasiyi güçlü savunamıyorsunuz. Siz de popülizme kapılmaya başladınız. Oysa bunu yapan orijinal ırkçı parti var. Siz her zamankinden daha fazla güçlü durasınız ki sizde zemin kayması olmasın, Avrupa ayakta durabilsin. Aksi takdirde 2. Dünya Savaşı öncesi Avrupa’ya doğru gidiyoruz.”

”Bu kabul edilebilir bir durum değil. Biz de gerekli tedbirleri alırız, bizim hiç kimseden korkumuz yok.” diye konuşan Çavuşoğlu, amaçlarının istikrarın güçlenmesi, bürokrasinin azalması, karar verme mekanizmalarının hızlanması, bürokratik oligarşiyi aşmak olduğunu kaydetti.

KAMUPERSONELİ.NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir