Spor

Neymar ve Babası Hakkında Yolsuzluk Davası Talebi

 Brezilyalı forvet oyuncusu Neymar da Silva’nın Santos’dan Barcelona’ya transferinde, hem futbolcunun hem de menajerliğini yapan babasının yolsuzluk yaptığı iddialarını soruşturan İspanya Ulusal Mahkeme Savcısı Jose Perals, ikisinin de yargılanmasını talep etti.


İspanyol haber ajansı EFE’nin Ulusal Mahkeme kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, savcı Jose Perals’ın Ulusal Mahkeme Hakimi Jose de la Mata’ya sunduğu iddianamede, Neymar ve aynı adı taşıyan babası Neymar da Silva Santos’un, söz konusu soruşturmanın ardından yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanmalarını talep ettiği bildirildi. 

DIS’e Eksik Ödeme Yapılmış

Neymar’ın, ülkesinin Santos kulübünde oynadığı dönemde olası bir transferinde yüzde 40’lık pay hakkı olan DIS adlı Brezilyalı şirket, bu futbolcunun 26 Mayıs 2013’te Barcelona’ya transferinden kendisine sadece 17,1 milyon avro verildiğini açıklamıştı. Oysa İspanya Ulusal Mahkemesi’nin soruşturmasına göre, transferin gerçekte 83,3 milyon avro olduğunu belirten DIS şirketi, bu yüzden kendilerine eksik ödeme yapıldığını ileri sürmüştü.

Hakkını aramak için İspanyol adaletini tercih eden Brezilyalı şirket DIS’in Ulusal Mahkeme’ye yaptığı suç duyurusu kabul edilince geçen şubat ayında Neymar, babası, annesi Nadine Gonçalves Da Silva, Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu ve transferin gerçekleştiği dönemde Barcelona Kulübü Başkanı olan Sandro Rosell mahkemede ifade vermişlerdi.

Neymar’ın, Barcelona’ya transferi baştan beri büyük tartışmalara yol açmıştı. Barcelona kulübünün ilk olarak 57 milyon avro olarak açıkladığı transfer bedelinin ulusal mahkemenin yürüttüğü soruşturma sonrasında gerçekte 83,3 milyon avro olduğu ortaya çıkarılmıştı. DIS şirketi bu yüzden kendisine eksik ödeme yapıldığını savunurken, Neymar için Real Madrid, Manchester United, Chelsea ve Bayern Münih kulüplerinden gelen diğer tekliflerin kendisinden saklandığını iddia etmişti.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara