Gündem

Türkiye ve Rusya 100 Milyar Dolarlık Ticarete Hazırlanıyor

Erdoğan, Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen Türkiye – Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının açılışında konuştu.

İki ülkenin ticaret hacminin 17 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan;

”Dengeli bir yaklaşımla 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize yönelmeliyiz. Bugün imzalayacağımız anlaşmalarla ekonomik ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendireceğiz. Ancak bundan sonra ekonomik anlamda da atmamız gereken adımları süratle atmamız gerekiyor. Bunun için mevcut yaptırımların bütünüyle ve ivedilikle kaldırılmasını doğrusu önemsiyorum. ”

Irkut MC 21, 150 ila 212 yolcu taşıma kapasitesine sahip çift motorlu orta menzilli Rus yolcu uçağı. Airbus A320 ve Boeing 737’ye rakip olması planlanan uçağın 2018’de teslimatlarının başlaması planlanıyor.

”İkinci olarak Rusya’nın ürettiği MC-21 uçaklarının tedarik zincirinde Türk sanayicilerinin de yer almasıdır. Enerji  alanında ilgili yetkililerimizce yürütülen yakın bir iş birliğimiz mevcut. Bu bağlamda Türk Akımı anlaşmasının yürürlüğe girmiş olması memnuniyet vericidir. ”

Rusya’da oluşumu tamamlanan Mir kart sistemi Rus Merkez Bankası tarafından oluşturuldu. 2014 yılında bazı Rus bankalarının ekonomik ambargo nedeniyle Amerikan Visa ve Mastercard hizmetini kullanamaması üzerine geliştirilen sistem 2014 yılından bugüne Rusya’da kullanımı giderek yaygınlaşan bir sistem. Bu konuda Erdoğan’ın açıklaması ise söyle;

“Sizlerin bu konuda Rus halkını cesaretlendireceğinize inanıyorum ve burada da özellikle Mir kart olayına geçmek suretiyle, artık ödemelerin bu şekilde yapılması da süreci ciddi manada hızlandıracaktır. Buradan Rus dostlarımızı ülkemize davet etmek istiyorum. Gelsinler, Türkiye’nin tarihi, kültürel, turistik güzelliklerin onlar da görsün” dedi.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türk vatandaşlarına yönelik iş vizesi kısıtlamasının kaldırılması kararı alındığını açıklayarak,

”Rusya’da inşaat alanında Türklerin çalışması için getirilen yasak yakın zamanda kaldırılacak” dedi. Ankara’nın Moskova’nın en önemli dış ekonomik partnerleri arasında yer aldığının altını çizen Putin, “Son yıllarda iki ülkenin ticaret hacmi düştü. 2016 yılında bu değer üçte bir oranında gerileyerek 10 yıl önceki seviyesine ulaştı. Bu negatif eğilimin önüne geçmeyi umuyoru” dedi.

Turizm sektörünün geliştirilmesine de değinen Putin ve Erdoğan;

Putin bugüne kadar binlerce vatandaşının Türkiye’de tatil yaptığını açıklayarak ‘ Giden Türkiye’de tail yapın’ çağrısında da bulundu. Erdoğan ise ‘rus vatandaşlarının güvenliği %100 sağlanacaktır.’ sözleriyle güven tazelemeye çalıştı.

Kamupersoneli.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir