Sınavlar

YÖK Başkanı Saraç'tan YÖKDİL Sınav Sonuçlarına İlişkin Önemli Açıklama

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama paylaştı. YÖK Başkanı Yekta Saraç paylaşımında YÖKDİL sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin bilgiler verdi. Yekta Saraç’ın paylaşımı şöyle oldu;

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI

”Yeni YÖK” olarak başlattığımız “alana özgü” dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav olan YÖKDİL’e 100 bine yakın kişi başvurmuş ve ilk sınav 5 Mart 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Akademinin onlarca yıldır talebi ve beklentisi olan bu sınavı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Sınavın gerçekleşmesinde katkılan olan Ankara ve Anadolu Üniversitemize teşekkür ederim.

Bu gibi merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır.

Bununla birlikte YÖKDİL sınavının sonuçlarının ilan edilmesine kısa bir süre kala ham sonuçlara baktığımızda YDS’ye göre başarı oranının ciddi bir şekilde yükseldiğini görmekteyiz. Bundaki en büyük amil, YÖKDİL’in ”alana özgü” olması ve ”alanın terminolojisini” sorgulamasıdır.

Sınavın içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan başarı oranına baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar almış olduğumuz anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan YÖKDİL Sınavına girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğu görülmüştür. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenilmiştir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla Kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavının ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızda görüşeceğimizi belirtmek isterim.

Öğrenci ve akademisyen dostu ”Yeni YÖK” olarak yükseköğretimde kalite odaklı uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz.

Kamupersoneli.net – ANKARA

Bir Yorum

  1. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde açıklanacakmış. bu nasıl açıklama ya. insan bir tarih verir. Birincisini sanki düzgün halettmişlerde ikincisinden bahsediyorlar. 100 bin kişi bekliyor. üzerinden 17 gün geçmiş en yakın zamanda açıklanacakmışşşşş. Önümüzdeki yılın ortalarında açıklayında bari bir anlamı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir