Ekonomi

Emekliliği Gelmesine Rağmen Primlerini Tamamlayamayanlar Dikkat!

Çalışanların emekli olabilmeleri için yaş ve yıl şartını yerine getirip belilenen gün sayısı kadar prim ödemiş olmaları gerekiyor. Fakat bazı sigortalılar yaş şartını getirip yeterli çalışma gününü dolduramadıkları için emekli olamıyorlar.

Bu uygulama için, askerlik ve doğum borçlanması gibi gerekli önlemlerde alınmış durumda fakat çalışma imkanı olmayan vatandaş için eğer prim borçlanması varsa ödedikleri primler de boşa gitmiyor. SGK bu primleri vatandaşa toplu olarak geri ödüyor. Yeni Asır Gazetesi’nden Faruk Erdem’in haberine göre;

Bu toplu prim paralarının geri alınabilmesi için;

* Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak

* Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak

2008 yılından sonra işe vatandaşların, 7200 günlük prim doldurması ve şartlarına göre gereken yaş şartını sağlamış olmaları gerekiyor.

Yıl ve yaş şartını tamamlamış olanlar eğer primlerini de tamamlamışlarsa zaten emekli olabiliyorlar, eğer primleri eksik ve  ödeyemiyorlar ise aynuı zamanda yukarıdaki şartları da sağlıyorlarsa ödedikleri parayı toplu olarak alabiliyorlar.

Hayatını kaybeden sigortalıların kanuni mirasçıları da bu parayı alabiliyor. Tabi kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Parayı talep edebilmek için SGK’ya dilekçe göndermeniz gerekiyor. SGK gereken şartları sağladığınızı onaylarsa parayı geri ödüyor.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor.

Yatırılan primler belirlenen katsayısına göre yeniden güncellenip miktardaki düşüşler hesaplanarak yatırılıyor.

Kamupersoneli.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir