Ekonomi

Yerli Turiste Müjde

Turizm sektörü yöneticileri sektördeki kötü gidişe dur demek için yerli turiste yeni kampanyalar yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye, turizm potansiyeliyle Dünya’nın en fazla turist çeken ülkelerinin başında geliyordu. Rusya ile yaşanan uçak krizi turizm sektöründe kırmızı alarmın çalmasına neden oldu.

Geçtiğimiz yıl ( 2015 yılı Şubat ayında) Türkiye’ye Rusya’da 8 bin turist gelirken bu yıl aynı tarihte ( 2016 yılı Şubat ayında) bu sayı sadece 55’te kaldı.

Rus turist sayısındaki bu şok düşüş sektörden ekmek yiyenleri de kara kara düşündürmeye başladı.

Bunun yanında Sultanahmet meydanında terör örgütü İŞİD tarafından düzenlenen terör eylemi de Alman turist sayısında da azalmalara neden oldu. Geçtiğimiz yıl 80 bin Alman turist gelirken bu yıl sayı 55 bine kadar geriledi.

Yapılan değerlendirmelere göre diğer ülkelerden gelen turist sayısında da düşüş bekleniyor.

Bu nedenle sektörün kötü gidişine dur demek isteyen turizm firmaları yerli turist atağına geçti. Yerli turistler için yeni kampanyalar yapılması planlanıyor.

Turizm sektörü yöneticileri tarafından yapılan açıklamada yerli turistlerden tatillerini Türkiye’de geçirmeleri isteniyor.

Yerli turistin tatilini Türkiye’de yapması ülke ekonomisine katkı sağlarken bu dar boğazda turizm sektöründen ekmek yiyenleri de rahatlatmış olacak.

Öte yandan bazı turizm yöneticileri ise yaptıkları açıklamalarda karamsar olunmaması gerektiğinin altını çizerek özellikle okulların kapanması ve havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte Türkiye’ye gelen turist sayısının da artacağını ön görüyorlar.