Gündem

İran'dan PKK'ya Şok Eden Destek

Her seferinde terör örgütlerine karşı olduğunu belirten İran kanlı terör örgütü PKK’yı Suriye’de hem kullanmaya hem de lojistik olarak destek vermeye devam ediyor.

Yapılan değerlendirmelere göre İran Suriye’deki Şii militan sayısını artırmaya devam ediyor. İddialara göre İran tarafında Ortadoğu’nun değişik ülkelerinden binlerce militan Suriye’nin Halep şehrine konuşlandırıldı. Militanlar Halep’in rejim kontrolünde kalan El-Esad Askeri Akademisi’nde bulunuyor.

PKK’YA FÜZE RAMPALARI GÖNDERİLDİ

Elde edilen bilgilere göre İran, kanlı terör örgütü PKK’yı aktif olarak kullanmanın yanında örgüte lojistik destek vermeye de devam ediyor. İstihbarat bilgilerine göre İranlı üst düzey bir komutan terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’den bir yönetici ile görüşme gerçekleştirdi. İddialara göre bu görüşmede PYD’ye 3.5 milyon dolap para ve füze rampaları verildi.

İran’ın kullandığı bu örgütler Dünya çapında yağma, tecavüz ve cinayetlerle anılıyor ve terör örgütü İŞİD’in de taban bulmasına neden oluyor.
İran’ın PKK’yı desteklediği yönündeki haberlerin ardından İran’dan henüz bir açıklama yapılmadı. Kamuoyunun vicdanı açısında İran’ın bu iddialara yanıt vermesi bekleniyor.
İran’ın Suriye’de yaptığı bu hamleler Türkiye’nin binlerce şehit vermesine neden olan kanlı terör örgütlerini cesaretlendiriyor. Yapılan maddi yardımlar ve lojistik destekler Türkiye’ye karşı her alanda kullanılıyor.

Öte yandan güvenlik uzmanları tarafından dile getirilen bir diğer eleştiri ise bu yardımların deşifre edilmesi yönünde. Güvenlik uzmanları bu konuların medyada yeterinde yer bulmadığına inanıyor.