Gündem

Ramazan ile İlgili Kavramlar ( Mukabele , İmsak Vakti , İtikaf )

Ramazan Ayı ve Oruç ile İlgili Kavramlar – Sahur Nedir ? , İftar Nedir? , Fitre’nin kelime anlamı nedir? Mübarek ramazan ayının başlaması ile birlikte minik kardeşlerimiz ramazan ayı ile ilgili bazı kavramları ailelerine sık sık sormaya başladı. Örneğin Sahur Nedir?  


Sahur Nedir? Sahur Yemeği Nedir?

Sahur : Ramazan ayında oruç tutan inananların, tan yeri ağarmadan önce belirli saatte kalkıp yemek yemesine verilen isimdir. Yemek için kalkılan vakit sahur vakti olarak adlandırılır. Yenilen yemeğe ise inananlar sahur yemeği adını verir.

İmsak Nedir? Ne Zaman Başlar?

İmsak Nedir? İmsak , Oruca başlama vakti anlamını taşımaktadır. Tan yerinin ağarmasıyla birlikte orucun yasaklarının başladığı vakit inananlar arasında imsak vakti olarak adlandırılır.  

İftar Vakti Ne Zaman Başlar?

İftar Nedir? İftar güneş battıktan sonra akşam ezanıyla birlikte orucu açma anlamına gelir. İftar vakti ise orucu açma vaktine verilen isimdir. İftar sırasında tüketilen yemeğe iftar yemeği adı verilir.

Mukabele Nedir?

Mukabele Nedir? Bir kişinin Kur’anı okuyup diğerlerinin takip etmesi eylemine mukabele adı verilir.

Teravih Namazı, Fitre, İtikaf Nedir?

Teravih Namazı Nedir? Ramazan ayında yatsı ile vitir namazı arasında kılınan sünnet namazına verilen isimdir. Fitre yani (fıtır sadakası ) temel ihtiyaçlarının dışında yeteri kadar mala sahip olan her müslümanın ramazanda vermesi vacip olan bir sadaka türüdür. İtikaf ramazan ayının son gününde gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmeye verilen isimdir.

Kamu haberrlerinden, DİB duyuru ve haberlerinden ve çok daha fazlasından haberdar olabilmek için kamu haberlerinin merkezi kamupersoneli.net’i takip etmeye devam edin.

Kamupersoneli.net | Ankara

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir