Gündem

16 Nisan Sonrası Gündem:İdam

Anayasa değişikliği için yapılacak olan referanduma mütakıben kararsız olan seçmenin kararsız olmadıkların gördükleri belirtildi.

Şentop; “Kararsız diyebileceğimiz kesim olduğu kanaatinde değilim. Muhakkak bazı endişeler var. 18 değişiklik yapılmış anayasada ama bu mahiyet olarak farklı. Hükümet sistemiyle ilgili çok önemli bir değişiklik yapıyorsunuz, sistem değişikliği yapıyorsunuz” şeklindeki ifadelerde bulundu.

Acelemiz Yok

Başkan Şentop; “Evet çıktıktan sonra hemen yürürlüğe girmiyor. Acelemiz olsaydı, hemen yürürlüğe girerdi. Fakat öyle bir acele olmadığı için, istiyoruz ki yeni sisteme göre yeni seçim ve ona göre yetkilerle devam edilsin. Seçim sonrası birden bire farklı bir hükümet şekliyle karşılaşmayacağız” dedi.

Şentop, uyum kanunları ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Referandumda ‘Hayır’ Çıkma İhtimalini Görmüyorum

Şentop, ”Referandumda ‘Hayır’ çıkma ihtimalini görmüyorum.”diyerek; “Aslında bunun öncüsü 2010’da yapılan değişiklikler. Milletimiz bu tartışmanın istikametini biliyordu. Evet – Hayır işi 10 yıllık mesele” konuşma yaptı.

Konuşmasına devam eden Şentop; “Erdoğan sonrası ile ilgili istikrarı garantiye almak için böyle bir değişiklik yapıyoruz” diyen Şentop, “20-25 oy almak yeterliydi koalisyonlarla… Şimdi 50 almak gerekiyor, bu milletle bütünleşmiş olanlar alabilir. Biz Türkiye’de bundan sonra ancak milletle bütünleşmiş olanların yönetebilecği bir sistem getiriyoruz” ifadelerle konuştu.

 ”Referanduma Gerek Kalmadan Bu İnşallah 16 Nisan’dan Sonra Gündeme Gelir”

Şentop idam ile ilgili olarak; “Bu pakete elbette eklenebilirdi. Bu hükümet sistemi üzerine …Paketin geçmeyeceğini düşünüyorlar, idamı kullanıyorlar. İdam konusunda daha geniş mutabakat var. Farklı tartışma başlatmak istemedik. Referanduma gerek kalmadan bu inşallah 16 Nisan’dan sonra gündeme gelir” diye konuştu.

Kamupersoneli.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir