Gündem

İstifa Eden Emekliye Tazminat

Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat alabilir miyim? Emekli istifa ederse tazminat alabilir mi? Emeklilerin tazminat hakları gibi konuları merak ediyorsanız bu haber sizi çok ilgilendiriyor.

Herhangi bir iş yerinde çalışırken emekli olan ve tazminatını almadan aynı işyerindeki görevine devam edenler bu haberimiz sizi ilgilendiriyor. İstifa etmeniz durumunda dahi kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

11 Milyona Yakın Emekli
Türkiye’de emeklilerin sayısı 11 milyona yaklaştı. Ülkemizde emekli olduktan sonra da çalışmaya devam eden vatandaşların sayısı oldukça fazla. Çalışmaya devam eden emeklilerin de tazminat hakkı bulunuyor. İhbar ve Kıdem tazminatları emekli olmayan diğer işçilerle aynı yöntemle hesaplanıyor.

Normal Çalışan Gibi Tazminat Alabilirsiniz 
Emekliliği bulunan bir çalışan emekli olmayan diğer çalışanlar gibi çalıştığı yerde 1 seneyi doldurtuktan sonra işveren tarafından işten çıkarılırsa kıdem ve ihbar tazminatı alabiliyor. Hatta yasaya göre çalışan emeklilerin istifa etmesi durumunda da kıdem tazminatı almaya hakkı bulunuyor. Kıdem tazminatını sıfırlamış olanlar bu imkandan yararlanamıyor. Yani emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam eden emekliler tazminat almadıysalar, istifa ettiklerinde de çalışmalarından oluşan kıdem tazminatını alabiliyorlar.

Emekli olduktan sonra tazminat almayıp aynı iş yerinde çalışmaya devam eden vatandaşlar, yeni sözleşme yapmadığı için, istifa da etse işveren tarafından işten çıkarılsada tazminatının tamamını alabiliyor. Tazminat bu durumda son maaş üzerinden hesaplanıyor.

Kamupersoneli.Net / Özel Haber