Gündem

Türkiye- AB Arasındaki Vizeler Ne Zaman Kalkıyor ?

Türkiye ile AB arasında 3 yıl önce imzalanan Vize serbestisine değinen Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, ” Vizeler kalkmazsa anlaşma bozulur” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Washington’ da yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Bakanı Bozkır,  Türk halkının vizelerin kalkmasını beklediğini söyledi.

Avrupa Birliği tarafından Suriyeli mültecilere 3 Milyar Euro gönderilmesi konusuna da açıklık getiren Bozkır, Türkiye’nin Avrupa Birliğinden para talebinde bulunmadığını ve 3 milyar Euro’nun Türkiye için önemli bir rakam olmadığını söyledi.

Bozkır, Türkiye’nin şu ana kadar Suriyeli mülteciler için 10 milyar lira harcadığını söyledi. Bozkır ayrıca Suriyelilerin hastane hizmetlerinden faydalanmaları için 9 milyar lira kaynak aktarıldığını kaydetti.

Suriyeli mülteci dramına Dünya’nın ve Avrupa Birliğinin kayıtsız kalmaması gerektiğini belirten Bakan Bozkır, bu sorun karşısında özellikle Dünya’nın zengin ülkelerinin elini taşın altına koyması gerektiğini hatırlatarak bu sorunun çözümünün altında Türkiye’nin tek başına kalkmasının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

VİZELERİN KALKMASI LAZIM

Türkiye’nin Avrupa Birliğine karşı sorumluluklarını yerine getirdiğini söyleyen Bakan Bozkır, Ekim ayında Avrupa Birliği tarafından vizelerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Bozkır, vizelerin kaldırılmaması durumunda Geri Kabul Anlaşmasının içindeki hükme göre Türkiye’nin anlaşmayı feshetme hakkının olduğunu savundu.

Türkiye 1970’li yıllardan itibaren Avrupa Birliğinin vizeleri kaldırmasını bekliyor. Hükümet yetkilileri tarafından 2015 yılında yapılan açıklamalarda 2016 sonlarına doğru Avrupa Birliği ile vizelerin kaldırılacağı açıklanmıştı.
 

Bir Yorum