Kamu Personelleri

Aile Bakanlığı ASDEP Alımlarında Teknik Bir Sıkıntı Mı Var?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 81 ilimize ASDEP kapsamında personel alımları gerçekleştirmektedir. İller verilen kontenjanlar doğrultusunda ilanlara çıkmıştır. Birçok il mülakat listelerini yayımlamıştır ancak mülakatlar konusunda henüz adım atılmadı.

Bir Aday Sadece Bir Şehre Başvuru Yapabilmeliydi

ASDEP alımlarında il müdürlükleri ilana çıkarak başvuruları aldı ve listeleri yayımladı. Kontenjanın beş katı kadar aday belirledi. Bir aday birden fazla şehre başvuru yaptığı için yüksek puanlı adaylar birçok ilin sıralamasında yer aldı. Dolayısıyla alım yönteminde bazı sıkıntılar vardır.

Aile Bakanlığı da KYK, Maliye Bakanlığı gibi kurumların yaptığı şekilde personel alımlarını gerçekleştirseydi bir aday sadece bir şehre başvuru yapacaktı. Yani her ilin listesi farklı olacaktı, daha çok adayın mülakat listesinde olması sağlanacaktı.

ASDEP Alımları Taşeron Olmamalıydı

Aile Bakanlığı’nın önem verdiği aile sosyal destek programında personel alımları en azından sözleşmeli olarak yapılsaydı daha güzel olacaktı. ASDEP’te çalışmaya başlayan meslek elemanları, kadrolu veya sözleşmeli olarak atanmak için mücadele etmektedir. Aynı şekilde mülakatların (sözlü sınav) yapılması farklı faktörleri devreye sokacaktır. Kamu personel rejimiyle birlikte mülakatlar konusunda da adım atılmalıdır.

Genel olarak personel alımlarında bir standardı yakalamak durumundayız. Başvuruların merkezi olarak internet üzerinden alınması faydalı olacaktı ama adaylar il il gezerek başvuruları bizzat yapmıştır. ASDEP alımlarının daha sistemli yapılması lazımdı.

Özetle; Aile Bakanlığı’nın ASDEP alımlarına yönelik bir çözüm üretmesi faydalı olacaktır. Başvuru, sıralama, mülakat ve değerlendirme aşamalarında kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme yapılırsa ASDEP alımları daha başarılı ilerlemiş olacaktır.

Bakanlığın bir otomasyon programına geçip alımları merkezden yönetmesi alım yöntemi açısından daha doğru olacaktır. ASDEP’e başvuran adaylar, alımlarla ilgili teknik bir sıkıntı olup olmadığını merak etmektedir, Bakanlığın açıklama yapması faydalı olacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET – ÖZEL HABER

Bir Yorum

  1. 80 puan üstü adaylar bütün illeri gezdi …farklı şehirlerde bi sürü listeye girdiler zaten bir ile alınacaklar o zman diğer insanlar boş yere açıkta kalıcak bunun düzenlenmesi lazım

  2. Geçen yılda böyle olmuştu muhtemelen bu yılda bu şekilde devam edecektir. Bu ay içi mülakatlar olup kazananlar Haziran da göreve başlarlar

  3. tapu kadastroya 1500 ki̇şi̇li̇k personel aliminda sikinti var mi? bunuda gündeme geti̇rsen kamupersoneli̇.net

  4. Zaten yanlış olan bir alım şekli.kadrolu olsun istiyoruz olmazsa sözleşmeli olsun istiyoruz merkezi alım ile.yok o da olmayacaksa meb deki gibi ön basvuruları internet üzerinden alsaydı 7500 kişilik sıralama yapsaydı ve sıralamaya girenlere 3 ila 5 il tercih hakkı verip mülakata alsaydı veya önce mülakata alıp sonra 3-5 il tercihi yaptırsaydı bu çok mu zordu?kpss de yuksek alan tabiki basvurur heryere çünkü mevcut haliyle hakkı. Tek tercih olayı iyi olmazdı.sonucta herkesin yaşadığı il yaşamak istediği il değil.dört gözle mülakat tarihlerini bekliyoruz.umarım mülakatlar hakkaniyetli yapılır.teşekkürler kamupersoneli
    .net

  5. mülakatlı ve hizmet alımı şeklinde olması hatalıydı zaten,sadece kpss sıralaması olmalı ve aynı anda türkiye genelinde tek bir ilanla olmalıydı, zaten işsiziz bir de il il dolaştırılıyoruz, internet üzerinden olmalıydı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir