Sağlık Personeli

Sağlık Personeline Erken Emeklilik Müjdesi!

Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamada sağlık personeline yıpranma payı kapsamında erken emeklilik müjdesi verdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yıpranma payından kaynaklanan erken emeklilik fırsatının sağlık personelini kapsıyan bölümünün meclise sunulacağı müjdesini verdi.
 
Yıpranma payı zor koşullarda ve ağır işlerde çalışan personelin ilave prim almasına olanak sağlıyor ve emeklilik prim sayısında artış olurken, emekli olunacak yaş da daha öne çekilmiş oluyor.
 
Fiili hizmet süresi zammı yani halk arasında yıpranma hakkı olarak bilinen bu uygulama sayesinde yıpratıcı işlerde çalışan personeller daha erken yaşta emeklilik hakkı kazanıyor. Milletvekilleri , polisler ve kurşun – arsenik gibi işlerle uğraşan işçilere de erken emekli olma olanağı sağlıyor.
 
DÜZENLEME KAPIDA!
 
Sağlıkçılar tarafından geçtiğimiz yıl sık sık talep edilen yıpranma hakkıyla ilgili hükümet 2015 yılında bu konu hakkında düzenleme yapacağının sinyallerini vermişti. Ebe, hemşire, doktor, röntgenci, diş hekimi gibi sağlık çalışanlarına yönelik düzenleme yapılacağı bildirilmişti ve bu kapsamda çalışmalar başladı.
 
YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMEK ÜZERE
 
Çalışılan her 1 yıl için 90gün yani yaklaşık 3 ay gibi bir süre yıpranma hakkı olarak personele iade edileceği söylentiler arasındaydı. Eğer yasa yürürlüğe girer ise 1 yıllık çalışma karşılığında 90 gün, 4 yıl çalışma karşılığında ise 1 yıl yıpranma hakkı personele tanınacak. Açıkca ifade etmek gerekirse her çalışılan 4 yıl için ekstra 1 yıl daha çalışılmış sayılacak. Örneğin 20 yıllık bir süre boyunca hizmet veren sağlık personeli 25 yıl hizmet vermiş gibi olacak ve daha erken yaşta emekli olma fırsatı yakalayacak.