Eğitim

MEB Meslek Liselerinde Hedef % 50

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) mesleki liseli sayısı için hedeflerinin % 50 olduğunu açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) ‘ nın resmi internet sitesinde yapılmış olab yazılı açıklamaya göre meslek liseli sayısı için hedeflerinin % 50 olmasını istediklerini dile getirdi ve bu oran ise Türkiye de eğitim gören öğrencilerin yarısının meslek lisesi öğrencisi olacağını dile getirdi.

Konu ile ilgili yapılmış olan bir açıklama içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) fikirlerini şu şekilde dile getirmiştir.Mesleki eğitim için kalitenin yükseldiğini , bulunan sektörlerin meslek lisesi mezunlarına yer açmaları için adım attıkları ve  verdiği ücretin ise doyurucu olmasının önemine dikkat çekti.Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY 8 ve 9 ‘ uncu sınıfta eğitim gören öğrencilerin velilerinin, kendi bölgelerinde bulunan mesleki ve teknik eğitim okullarını görmeleri ve düşünerek karar vermeleri gerektiğini söyledi. 

Sektör içerisinde destek beklediklerini dile getiren Osman Nuri Gülay, işbirliği protokolleri ile beraber öğrencilerimizin , öğretmenlerimizin eğitiminden okuldaki donanım ortamı ve  öğrenciler için  staj alanından istihdam alanına kadar daha birçok konu için sektörün desteğini beklediğini dile getirdi. 

2013 – 2014 yılı eğitim öğretim dönemi içerisinde bu rakam aşağı yukarı yüzde 43 oranında idi, hedef ise %50 idi. Şuan da net olarak yüzde 48,99´ a olarak kayıtlarda 3 yıl içerisinde genel ortaöğretime giden öğrenciler  ve  meslek lisesine giden öğrenci sayını yüzde 50 – yüzde 50 olarak ayarlamak istediklerini açıklayan Osman Nuri Gülay  hedefe çok yaklaştık.”diyerek düşüncelerini kelimelere döktü.