Gündem

Rusya Devlet Başkanı Putin'den YPG'ye Silah Yardımı Açıklaması

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Kuşak ve Yol isimli forumun ardından bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin terör örgütü PKK/PYD’nin askeri kolu YPG’ye silah göndermediklerini söyledi. Putin konuşmasına “Onlara (YPG) silah göndermiyoruz. Onlar da buna özellikle gereksinim duymuyor. Zira silah temin edecek başka kaynakları var.” ifadelerini kullanarak başladı.

Kürt grupların Suriye’nin önemli etkenlerinden olduğunu savunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu;

“ANKARA’NIN ENDİŞELENMESİ GEREKMİYOR”

“En azından çatışmaları önlemek için onlarla çalışma düzeyinde teması sürdürme hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Burada Ankara’nın endişelenmesini gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyoruz.”

“HEDEFİMİZE ULAŞTIĞIMIZ SÖYLENEBİLİR”

“Şu an için önemli olan ateşkes rejiminin muhafaza edilmesi ve bu temelde siyasi uzlaşı şartlarının oluşturulması. Eğer sahadaki durum bu senaryoya göre gelişirse hedeflerimize ulaştığımız söylenebilir.” 

Ayrıca Suriye’de ateşkes olmadan siyasi çözümden bahsedilmeyeceğini vurgulayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin şu açıklamayı yaptı;

“Bunun nasıl yapılacağını, sınırlar ve kontrol konusunu, yani kimin, nerede, neyi ve nasıl kontrol edeceğini Ankara’da askeri düzeydeki toplantıda Suriye tarafıyla da müzakere ederek görüşeceğiz.”

Kamupersoneli.net – ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir