Gündem

KOSGEB ' den Kadınlara Destek

KOSGEB ‘ den eğitim alan 410 bin kişiden 23 bin kişisi kendi işlerini kurdu.
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı ( KOSGEB ) Recep Biçer, şimdiye kadar 410 bin kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verildiğini ve bu eğitimi alanlardan 23 ( yirmi üç ) bin kişinin kendi işlerini kurduklarını dile getirdi. KOSGEB Başkanı Recep Biçer Türkiye’ de bulunan 3,5 milyon işletmelerim % 99 ‘ unun KOBİ ( küçük ve orta büyüklükteki işletmeler) durumunda olduğunu, destek verilen sektörlerin KOBİ sayısı aşağı yukarı 3 milyon civarındadır.

Aşağı yukarı 3 milyon olan KOBİ ( küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ) ‘ nin aşağı yukarı % 25 – 30 ‘ unun veri tabanlarına kayıtlı olduğuna dikkat çeken Recep Biçer, ” 800 bini aşmış durumdayız 820 – 830 bin civarlarındayız. Sayıdan ziyade önceliğin verilen destek olduğunu dile getirdi. Her yıl kaç KOBİ ‘ ye destek verildiği daha önemli. KOBİ ( küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ) ile ilgili destek olmamaktadır çünkü bu destek müracaata göre yapılmaktadır. KOBİ, kendi başvuruda bulunmadığı ve projesinin sunumunu yapmadığı sürece destek verilme şansının olmadığını dile getirdi.

Kadınlar için normal destek oranlarını üzerinde yüzde 20 ilave destek veriliyor. Dolayısı ile kadınlarımız  yeni girişimcilik desteğinden daha fazla fayda elde ediyorlar.