Sağlık Personeli

Aile Bakanı Açıkladı 1 aya kadar 1500 psikolog alacağız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her geçen gün yeni projelerle gündeme geliyor. Bakan Sema Ramazanoğlu 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi ‘nde konuştu. Kadem ve İstanbul Ticaret Üniversitesiyle birlikte düzenlenen kongrede bakan müjdeyi verdi. Artık her ailenin bir sosyal danışmanı olacak.

Kongreye Kadem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan’da Katıldı
Aile Bakanı: 1 aya kadar 1500 psikolog alacağız. Kongre’ye  Kadem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ‘da katıldı.

Eskiden 4 yıl okulda kalıyorlardı
Hükümetin kız çocuklarının eğitim ve öğretimine verdiği kıymet hakkında konuşan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “AK Parti olarak iktidara geldiğimizde ortalama kız çocuklarının eğitimi, okulda kalma süresi yaklaşık 4 yıl civarındaydı. Bu 2002 yılı istatistikleri. Erkek çocukların ise 5 ile 5,5 yıl arasındaydı.” dedi.

AK Parti hükümetinin 12 yıl boyunca kız çocuklarının eğitimi için bir çok kampanya düzenlediğini ve bu kampanyaların oldukça faydalı olduğunu dile getiren Ramazanoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan’ın eğitimler için gönül verdiğini şu şekilde dile getirdi;

“Bu kampanyalara önderlik etmiş olan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendiyi buradan şükranla, minnetle anıyorum. Çünkü o, kadınların eğitimlerine gönül vermiş birisiydi. Buradaki eksikliği gerçekten yüreğinde hissetmiş birisiydi” dedi.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı orta öğretim içinde yurtlar yapıyor. Bakan Ramazanoğlu il ve ilçelerde yurtların açılmasıyla ilgili 

“Özellikle kızlar için yurtlar yapıyoruz. Hem kız hem erkek çocuklar için. Bunlar butik yurtlar. Kız çocuklarının 12 yıllık temel eğitimi bitirmesi bizi başka nelerden koruyor. Kız çocuklarının yoksulluğunu perçinleyen, erken yaşta evlilikler, erken yaşta anne olmaları, aile içi ensest ve ona bağlı olarak kız çocuklarının psikolojik travma ve ondan sonraki hayatının dizayn edilmesindeki travmalar”

dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 15 bin psikolog alacak
Ramazanoğlu bir kaç sene içerisinde 15 bin kadar sosyal danışmanı bakanlık bünyesine dahil etmeyi planladıklarından bahsederken 1 aya kadar 1500 psikolog alınacağını söyledi. Hedefimiz her aileye bir sosyal danışman diyen Ramazanoğlu’nun konuşması şu şekildeydi.

Bir aya kadar bin 500 psikolog alacağız. Toplum hizmetleri uzmanları, çocuk gelişimi ve sosyolog alıyoruz. Personel alımımız üç dört yıla kadar devam edecek. Hedefimiz, 15 bin sosyal danışmanıyla bütün Türkiye’nin, her ailenin bir sosyal danışmanı olması. Aynı zamanda da çalışanlarımızla direkt ailenin içinden elde ettiğimiz verilerle de Türkiye’nin sağlıklı aile istatistiklerine ulaşmış olacağız. Şu anda aile istatistiklerinin çok sağlıklı olduğunu söyleyemiyoruz