Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bazı Kesimler Bizi Engellemeye Çalışıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeşilay’ın Zümrüdüanka Ödül Töreninde Konuştu

Batı Afrika gezisini tamamlayan Recep Tayyip Erdoğan Yeşilay Haftası sebebiyle Yeşilay’ın her sene tertip ettiği “Zümrüdüanka Ödül Töreninde” konuştu.Zümrüdüanka ödüllerini kazanan sporcu, akademisyen, medya mensupları, kurum ve şirketleri tebrik eden  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeşilay’ın faaliyetlerinin sadece Türkiye’yi değil tüm dünya ülkelerini ilgilendiren faaliyetler olduğuna deyinirken “Bu konuda uluslararası dayanışma ve iş birliği olmazsa başarı da sağlanamaz. Bu sebeple, ödüllerin bu yıl, ülke sınırlarımızı aşarak, uluslararası bir boyut kazanmasını son derece anlamlı ve değerli buluyorum” dedi. 

Bu Ödüller Özveveri, Hassasiyet, Ağır Sorumluluğun Sembolü
Geçen sene kendisine layık görülen ödülü almış birisi olarak Zümrüdüanka kuşu ödüllerinin en mühim, en müstesna ödüllerden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu ödüller, hem özveri ve hassasiyetin, hem de ağır bir sorumluluğun sembolüdür. Ödülü almak kadar, alınan ödülün yükünü taşıyabilmek, ödülün üzerimize yüklediği mananın bilincinde olmak da önemlidir. Tüm ödül sahiplerinin bu anlayışla çabalarını sürdüreceklerine inanıyorum” dedi.

Yeşilay Artık Tedavi Tarafında da Aktif
1920 yılından bu yana aydınlar, din adamları ve doktorlar tarafından “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulan Yeşilay’ın aradan geçen zaman içerisinde çok geliştiğini yüzlerce şubesi, binlerce sadık üyesi olan uluslararası bir kuruma dönüştüğüne vurgu yapan Erdoğan “Yeşilay, asırlık geçmişinden gelen birikimiyle, alkol bağımlılığı yanında tütün, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar gibi bağımlılıklarla da mücadele ediyor. Bugüne kadar daha çok ‘savunmaya’ yönelik çalışmalar yapan Yeşilay’ın, değişen ihtiyaçlara göre, artık bağımlılık tedavisinin psikolojik ve sosyal destek tarafında da yer almaya başladığını görüyorum” dedi.

Dün tamamlanan afrika gezisi hakkında da konuşan Recep Tayyip Erdoğan Afrika ülkeleriyle olan ilişkilerin uzunca zaman boşverildiğine vurgu yaptı.Recep Tayyip Erdoğan son yıllarda Afrikalı ülkeleriyle gelişen ilişkilere ve ülke çapında yapılan yardım faaliyetlerine değindi.Ayrıca bazı kesimlerin yapılan çalışmaları ve gelişmeleri durdurmaya çalıştıklarını vurguladı.

Ankara’nın Bağmsızlığından Çok Ciddi Rahatsız Oluyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan  bu konu hakkında şu şekilde konuştu;
“Biz ülkemiz için, milletimiz için bunları yaparken, bu tarihî adımları atarken, muhalefet başta olmak üzere Türkiye’deki belli çevreler tüm enerjilerini bizi engellemek için harcıyor. Hayatlarını parti genel merkezleri, Meclis ve evleri arasında geçirenler, bizim kıta kıta dolaşıp yatırımcılarımızın, iş adamlarımızın önünü açmamızı idrak edemiyorlar. Gazetelerdeki köşelerini, ekranlardaki söz haklarını, daha da ötesi zihinlerini yabancı başkentlerin, Türkiye düşmanı lobilerin emrine verenler, Ankara’nın bağımsız ve öz güven sahibi dış politika iddiasından çok ciddi rahatsız oluyorlar”