Eğitim

YÖK Tıp Fakültesi Hakkında Açıklama Yaptı

Yükseköğretim Kurulu Tıp Fakültesi ile ilgili Açıklama Yaptı. Yükseköğretim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ” Tıp fakültelerinin kontenjanları ile ilgili 2008 yılın içerisinde aşağı – yukarı 4 bin 500 iken, artık 12 binlere yaklaşılmış durum da fakat kontenjan konusunda artık artış sağlanması konusu ile ilgili düşünmüyoruz.

Öncelik olarak tıp fakültelerinde bulunan kontenjanların doldurulması söz konusu ” diyerek düşüncelerini dile getirdi.Sinop Üniversitesi tarafından yapılmış olan Ahmet Muhip Dranas Uygulama Otelinde düzenlenmiş olan söyleşide katılımı bulunan Safa Kapıcıoğlu , Yükseköğretim Kurulu’ nun çalışmaları ile ilgili katılımcıları bilgilendirerek , öğrencilerin aklında ki soru işaretlerine yanıt verdi.Bir öğrencinin sorusu tıp fakültelerine öğrenci alımı ile ilgiliydi bu soruya şu şekilde yanıt verdi.

Üniversite içerisinde bulunan tüm programların meslek edinme programları olmadığını dile getirdi. Tıp doktoru olduğunu dile getiren Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu planlamanı yapılması esnasın da kişi başına düşmekte olan doktorun , hemşirenine ve tekniker sayıları hesaplanarak alım yapıldığı dile getirildi.Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu mezun olmuş kişinin yeterlilik durumunun planlama aşaması içerisinde önemli olduğunu dile getirerek şunları söyledi ;  

 ” Kontenjan belirlenirken de bunlara önem veriliyor örneğin Tıp fakültelerinin kontenjanları 2008 yılı içerisinde 4500 (dört bin beş yüz ) iken şuanda 12 binlere ulaşmış durumda ancak bundan sonra kontenjan arttırımı yapılmasını düşünmüyoruz. ” diyerek düşüncelerini dile getirdi.