Ekonomi

Devletten Yeni Evleneceklere 5 Bin Tl Çeyiz Yardımında Bulunacak

Devlet yeni yuva kuracak kişilere 5 Bin Tl çeyiz desteği bulunacağını ve şartlarını açıkladı.

İlk kez evlenecek olan Türk vatandaşları için devlet 5 bin liraya kadar yardım sağlanması ile ilgili bir yönetmelik yayımladı. Bu yönetmelik içerisinde şartlar şu şekilde olacaktır.

– 27 yaşını geçmemiş olmaları lazım 

– Evlenmeyi düşünen kişilerin çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir.

– Çeyiz hesabı bankaların yurt içi şubelerinden birine Türk Liralı şeklinde açtırmaları gerekmektedir.

– Çeyiz hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde Türk Lirası cinsinden açılmalıdır.

– Bankaların yurt dışındaki şubelerine TL cinsinden hesap açtıramazlar bundan dolayı mavi kartlı kişilerin hesap açtırma işlemi için Türkiye’ ye gelmeleri gerekmektedir.

– Bir kişi sadece 1 kez çeyiz hesabı açtırabilmektedir. Açtırdığı hesaptaki parayı başka bankaya transferi mümkün olmamaktadır.

– Çeyiz hesabı sahibi olan kişiler ayda bir veya üç ayda bir ödeme şeklinde ayarlayabilirler.

– Hesap açtırmış olanlar evlilik tarihi itibari ile 6 ay içerisinde uluslararası olan aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair olan belge ile hesabının bulunduğu bankaya başvuru da bulunmaları gerekmektedir. Banka ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında yürütülen işlem sonucunda bankaya ödeme yaparlar.

– Çeyiz hesabı 36 ve 47 arasında para yatırımında bulunan kişiler biriken paranın % 10 ‘u 4 bin lirayı geçmeyecek şekilde ,48 veya 49 ay para yatırımında bulunan kişiler paranın % 15 ‘ i 4.500 Tl yi geçmeyecek şekilde , 60 ay veya üzerinde para yatırımında bulunan kişiler 

Çeyiz hesabına 36 ila 47 arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 10’u 4 bin TL’yi geçmemek üzere, 48 ve 59 ay arapara yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15’ini 4 bin 500 TL’yi geçmemek üzere ve 60 ay ve üzerinde para yatıranlar ise hesapta birikmiş olan paranın % 20’ si 5 bin TL’ yi geçmeyecek durumda ödeme yapılacaktır.

kamupersoneli.net