Gündem

Enerji Bakanı Yatırıma İhtiyacımız Var Dedi

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak TBMM Genel Kurulunda Konuştu.

Asgari 100 Milyar Dolarlık Yatırım Gerekiyor
Berat Albayrak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri devam ederken hükümet adına söz aldı. Berat Albayrak 10 sene içerisinde enerji talebinin kesinlikle iki katına çıkacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak mecliste yaptığı konuşma da “10 sene içerisinde minimum 100 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacımız var” dedi. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerinin sürdüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda enerji talebinin yükseleceğini iki katı gibi bir talep beklendiğini vurguladı.

Enerji Kaynakları Açısından Zengin Değiliz
Berat Albayrak ülkemizin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını dile getirirken gelecek 10 sene süratli bir şekilde büyüme sağlayabilmek için gelecek 10 senede minimum 100 milyarlık yatırım almamız gerekiyor dedi. Berat Albayrak “Türkiye’nin orta vadede amaçlarına ulaşabilmesi için enerji alanında gelecek 10 yılda asgari 100 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacımız mevcut. Bu yatırımları elde etmek için  milli ve uluslararası iş dünyasına, enerji alanına güvenilir, şeffaf bir yatırım ortamını sağlamamız çok önemli” diye konuştu.

Bor Devletin Elinde Kalacak
Albayrak dünya genelinde bor tüketiminin büyük bölümünün (%85) cam , ziraat, temizlik, seramik ve temizlik alanlarında kullanıldığına vurgu yaptı. 400’den fazla kuruma ve 110 dünya ülkesine Türkiye tarafından bor ihraç edildiğinden bahseden Albayrak madenlerin özelleştirileceği dedikodularının gerçeği yansıtmadığını böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.  “Türkiye’de bor madenlerinin özelleştirilmesiyle ilgili bir gündemimiz yoktur, herkes müsterih olsun. Yerli olarak üretimine devam edeceğiz” diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanının konuşması sırasında konu hakkında muhalefet saflarından itirazlar yükseldi.

Kamupersoneli.net