Gündem

TÜİK Açıkladı "Kırmızı Et Sıkıntısı Yaşanabilir"

Geçen senenin (2015) hayvan üretim istatistikleri  Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklandı. Büyükbaş hayvan sayısında azalma görülüyor. Detaylar haberimizde…
2014 YILINA GÖRE DÜŞÜŞ VAR
TÜİK verilerine göre ülkemizdeki büyükbaş hayvan bir önceki senenin altında kaldı.2014 yılında 14 milyon 694 olarak bilinen büyükbaş hayvan sayısı 2015 yılında 13 milyon 994 bin de kaldı.

BAŞKA ÜLKELERDEN ET SATIN ALMAK ÇÖZÜM DEĞİL
TÜİK’in araştırma verileri ile Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Genel Merkezi‘nin verilerinin eşleşdiğini belirten Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan önümüzdeki senelerde büyükbaş hayvanda büyük sıkıntılar yaşanabileceği vurgusu yaptı.Hayvan üreticilerine imkan sağlanıp , korunmamaları halinde ülkemizin kırmızı et sıkıntısı yaşayabileceğini bildiren İlhan Ayhan başka ülkelerden et satın almanın bir çözüm olmayacağını belirtti.

SÜT FİYATLARI ETKİLİ
Süt fiyatlarının düşük olması kırmızı etin üretiminin düşüşünde  büyük etki gösteriyor. Besiciler danaları süt üreticilerinden temin ediyor. Süt üretecileri ise zarar ettikleri durumlarda anaçları kesmek zorunda kalıyor. Bu durum yüzünden büyükbaş hayvan sayısı her geçen gün azalıyor. Hal böyle olunca kırmızı etin fiyatı da yükseliyor.

HER GEÇEN GÜN AZALIYOR
Bir önceki seneye göre hayvan sayısında 700 bin azalma görüldüğünü bildiren İlhan Ayhan iki sene önce üreticilerin 2500 Türk Liraya satın alabildiği  besilik danaların bu günlerde 4000-4500 TL arasında satıldığına vurgu yaptı. Fiyatın yüksek olması kırmızı et üreticisinin maaliyetlerini arttırmış oluyor. 

DEVLETİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Sektörden uzaklaşan köylünün çok fazla olduğunu ve tekrar hayvancılığa dönmediklerinden bahseden Ayhan köylerde yaşayan 30 yaş altındaki üreticilere minimum 30000(30 bin) TL devlet desteği verilirse durumun biraz iyileşebileceğini söyledi.

Kamupersoneli.net