Eğitim

Nabi Avcı: Kaynak Kitap Önerisi Yapmıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğrencilere ders kitaplarından başka bir kaynak kitap kullanmamaları konusunda açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ders kitapları ve öğrencilerin ders kitapları ile kaynak kitaplar arasında ki ilişki hakkında açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada 2004 yılından bu yana öğrencilere ders kitaplarından başka bir kaynak önermediğini belirtti. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 2016 yılı bütçe kanun görüşmelerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Nabi Avcı’ya okul müdürlerinin atanmalarına ilişkin bir soru yöneltildi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı okul müdürlerinin atanmasına ilişkin komisyonların kurulduğu ve bu komisyonların mülakat yaptığını ve 75 üzeri alanların atandığını belirtti. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı şube müdürlüğü için açılan dava sayısının 620 olduğunu belirtti. Bu davalardan 280’i idare mahkemesine açılan davalardır. Ayrıca bu davalardan çıkan karar Milli Eğitim Bakanlığı lehine verilmiş kararlardır. Bu kararların dışında 104 açılan davanın sonucu ise ret kararı ile sonuçlanmıştır. 217’si ise iptal kararı ile sonuçlanmıştır. 

Milli Eğitim Bakanlığınca mahkeme kararlarının sonuçlandığı günden bu yana hiçbir mahkeme kararının uygulanmaması söz konusu değildir. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı okullarda ki kitap tavsiyelerine yapılan eleştiriler üzerine bir açıklama yaptı. Bakan Nabi Avcı açıklamasında 2004 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığınca kaynak kitap tavsiye etmiyoruz dedi.

Daha önce kitap tavsiyelerinin bir takım suistimallere yol açtığını belirten Bakan Nabi Avcı, il ilçe şube Milli Eğitim Müdürlüklerinin kaynak kitap tavsiye edemeyeceğini kesin bir dil ile açıkladı. 

Kamupersoneli.net