Genel

Memur Yasası 657 Değişiyor mu?

Milyonlarca memurun merakla beklediği konulardan bir tanesi de bu. Memurluk baştan aşağı değişecek mi?

Yıllardır devlet içerisine sızan paralel devlet yapılanmasına mahsus olan kişilerin devlet kademelerinden temizlenmesi için devlet memurları kanunun değişmesi öngörülüyor. Bu konu en çok memurun gören yaptığı Başkent Ankara olmak  üzere tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor.

Yapılan değerlendirme ve tahminlere göre yıllardır devlet kurumlarına sızmış binlerce devlet memurunun olduğu öngörülüyor. Buna Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) yapılan usulsüzlükle sınavda çıkacak soruları ele geçirerek cemaat mensuplarının devlet kadrosuna girmeleri de ekleniyor.

Elde edilen son bilgilere göre, devletin çeşitli kademelerinde çalıştıkları tespit edilen cemaat mensupları görevlerinden uzaklaştırıldı ancak bu kişiler devletten maaş almaya devam ediyor.  Bu durumun sona ermesi için kişinin devlet memuriyetine son verebilmek için 657 olarak bilinen devlet memurları kanunun değişmesi gerekiyor. Bu değişim nedeniyle milyonlarca memurun da iş garantisi ortadan kalkabilir.

kamupersoneli. net muhabirleri tarafından yapılan röportajlarda konu hakkında konuşan devlet memurları, terör örgütü mensuplarının devlet kurumlarından ayıklanmasını isterken bütün memurların aynı kefeye konulmamasını istiyor.

Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalıştığı tespit edilen üst düzey emniyet mensupları görevlerinden uzaklaştırıldı. Ancak yapılan araştırmalara göre hala emniyet içerinde gören yapan 60 bin emniyet personelinin olduğu düşünülüyor. Gelen istihbarat bilgilerine göre bu 60 bin personelin bir etki gücü bulunmamasına rağmen bu kişilerin devlet kurum ve kuruluşlarından uzaklaştırılmaları gerekiyor.