Ekonomi

Bakan Çelik Üreticileri Dinlemeye Devam Ediyor

Son zamanlarda bakanlığın çalışmaları vatandaş tarafından takdir ediliyor. Bakan Faruk Çelik’in “ekmek ve et” fiyatları konusundaki çıkışı son zamanlarda gündemdeydi.  Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakan’ın sosyal medya üzerinden tarım üreticilerine yaptığı çağrının akabinde üreticiler Çelik’i aramaya devam ediyor.

Telefon vasıtasıyla kendisine ulaşan üreticilerle tarım sektöründe birlik olma, oda ve kooparatifler hakkında görüşme yaptı. Haber bakanlığım resmi sitesinden halka duyuruldu.

Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 07.03.2016 (bu gün) saat sabah 09.30’da daha önce duyurulan 0 530 104 37 80 numaralı telefondan kendisini arayan üreticilerin sorunlarını dinledi.
Yaklaşık 1 saat Üreticileri Dinledi
1 saat civarı süren görüşmeler kapsamında Çelik’i 0 530 104 37 80  numaralı telefondan arayan bir üretici , birliklere performans denetimi sisteminin getirilmesi ve uygulanmasının olumlu yönde gelişmelerle sonuçlanabileceği yönündeki görüşlerini iletti.Üretici bu uygulamaya geçilmesi durumunda birliklerin üreticilere ne şekilde katkıda bulunduğunun tespitinin mümkün olabileceğini ifade etti.
Teşvikler Takip Edilmeli
Üretici ve birliklerin devletten aldıkları teşvik ve desteklerin herhangi bir projeye dönüşüp dönüşmediğinin mutlaka takip edilmesi gerektiğini belirten üretici ayrıca deneyimli veteriner hekimlerin kırsal kesimlerde görevlendirilmesi yönündeki arzularını da dile getirdi.
Hayvanlar Telef Oldu
Diyarbakır ‘dan bakan Çelik’i arayan bir başka üretici ise birlik ve kooperatif üyeleri için yapılan destekden yararlandıkları ve hayvan aldıklarını fakat son durumlardan sonra verim alamadıklarını ve hayvanların telef olması sonucunda borçlarını ödeyemediklerini dile getirdi.Bölgede kendisi gibi başka üreticilerinde zor durumda olduğunun altını çizen üretici, borçların yapılandırılmasıyla alakalı devlet desteği beklediklerini söyledi. Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanı Farık çelik derhal bu konu hakkında bir çalışma yapılması talimatını yetkililere iletti. 

Manisa’dan Faruk Çelik’i arayan bir üreticiyse tarımsal elektrik ödemelerinin her ay olmasının kendileri açısından problemlere yol açtığı ve ödemelerde sıkıntı çektiklerini dile getirdi.Elektrik ödemelerinin belirli periyotlarda (6 ay) gerçekleştirilmesinin kendileri açısından çok iyi olacağından bu yönde taleplerini iletti. Bakan Faruk Çelik , tarımsal elektrik ödemelerinin belirli periyotlarda ödenmesi konusunun Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülebileceğini belirtti.

Kamupersoneli.net