Sınavlar

ÖSYM Başkanı Demirden "YGS" öncesi Açıklama

ÖSYM Başkanı Ömer Demir Öğrencilere Sınav Hakkında Uyarılarda Bulundu
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başkanı Ömer Demir 2016 YGS öncesi öğrencilere dikkat etmeleri gereken bazı noktalarda uyarıda buludu. Başkan Ömer Demir “Sınavın bitmiştir, cevap kağıtlarınızı kitapçığın arasına koyun” uyarısını aldıktan sonra da sorulara yanıt veren adayların sarf ettikleri bütün emeklerin ziyan olacağının altını çizerek ” Bu konuda hassas olmalarını beliyoruz” dedi. Başkan geçen senelerde bir çok kişinin sınav kağıtlarının bu durum yüzünden iptal edildiğini dile getirdi. Bu durumun bir kopya işlemi değil “kural” ihlali olduğunun altını çizdi. İki türlüde sınavın iptal edileceğini ekledi.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir gazetecilerin üniversiteye geçmeden önce ilk adımı oluşturan (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) YGS ile alakalı sorularını yanıtladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ‘ün aldığı kararlar doğrultusunda geçen senelerde 140 olan barajın 150’e çekildiğini hatırlatan ÖSYM başkanı Ömer Demir sınavın işleyişi hakkında geçen senelerden bir fark olmayacağını belirtti.
Soruların Basımına Başlandı
Gazetecilerin sınav güvenliği hakkındaki sorularına tüm güvenlik önlemlerinin alındığını belirten Başkan Demir soruların matbaada basım aşamasında olduğunu ve sınavın en sağlıklı şekilde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu sene (2016) Şırnak ilinde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ( YGS)’nin yapılmayacağını oradaki adayların sınavlarının bir kaç  ile kaydırılarak yapılacağını söyleyen ÖSYM başkanı Demir Şırnak’taki durum harici organizasyonda başka bir durum değişikliği olmadığını belirtti.

YGS sınavında kopya çekmeye kalkan yanar!
Sınavdan sonra kamera kayıtlarını incelediklerini belirten ÖSYM başkanı Demir  bazı öğrencilerin sınav bitiminden sonra yapılan uyarılara rağmen dahi sorulara cevap verdiklerinden ve bunun kural ihlali olduğundan ve buna mutlaka dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti. Bu durumun kopya değil kural ihlali olduğu vurgusunu yapan ÖSYM başkanı Demir kopya çeken aday ile kural ihlali yapan adaylara yaptırımların farklı olduğunu belirtti.
​Kopyanın Yaptırımı Ağır
Sınav esnasında kopya çeken adayın 2 sene boyunca sınavlara girmesinin yasaklanacağını ve yaptırımın ağır olduğunu hatırlatan ÖSYM başkanı Demir ayrıca hapis cezası istemiyle mahkemeye çıkarılacaklarını söyledi.

13 Mart Pazar Günü Sınava(YGS) gireceklere son olarak YGS’nin bir tespit sınavı değil sıralama sınavı olduğunu hatırlatan ÖSYM başkanı Demir sınava girecek  tüm adaylara başarılar diledi.

 Kamupersoneli.net