Meb Personeli

MEB Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Programını Açıkladı

Aday öğretmenler 24 hafta sürecek yetiştirme programı kapsamında hangi eğitimlerden geçecek? Milli Eğitim Bakanlığı programın detaylarını açıkladı.

Yetiştirme programına alınacak aday öğretmenler danışman öğretmenler eşliğinde 24 haftalık program süresince okul içi ve okul dışı faaliyetlere katılıp, film izleyip kitap okuyarak ve stajını yaptığı ilin tarihi mekanlarını gezerek eğitimlerini alacaklar. Aday öğretmenler altı aylık eğitim için tercihlerini 18 Şubat Perşembe akşamına kadar Bakanlığın İlk Atama Ekranı sayfasından yapacaklar.

Aday öğretmenler yapacakları 10 tercih için kendi branşlarından danışmanların olduğu illerde adaylık sürecini geçirecek. Aday öğretmenler kendi alanlarından danışman öğretmenlerle birlikte 4 ay boyunca hem sınıf içi eğitim hem de okul içi ve dışı eğitimden geçerek adaylık dönemlerini sürdürecekler.Sınıflarda danışman öğretmenle beraber 3 gün boyunca ders öncesi hazırlık, planlama yapma gibi süreçleri yaşayacak aday öğretmenler danışmanın girdiği dersleri takip ederek sınıf içi ders atmosferinide yerinde görmüş olacak. Ayrıca okul içi çalışmalar için görevli müdür yardımcılarıyla birlikte zümre ve veli toplantılarına katılıp nöbetçi danışmanla birlikte okul işleyiş sisteminide öğrenmiş olacaklar. Okul dışı çalışmalarda ise haftanın bir günü şehrin kültürel yapısını tanımaya yarayacak etkinliklere katılım sağlanarak şehre alışma süresinin kısaltılması amaçlanacak.

Aday öğretmenler şehirde ilin halk eğitim merkezlerini bilim ve sanat merkezlerini, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarınıda ziyaret ederek genel işleyişi ve eğitim imkanlarından nasıl yararlanıldığını da yerinde görmüş olacak.

Tercih Süreci ve Yetiştirme Takvimi

Aday öğretmenlerin tercihleri alındıktan sonra 19 Şubat’ta il milli eğitim müdürleriyle danışmanlıkla ilgili yapılacak toplantının ardından 22 Şuabt Pazartesi günü danışmanlara verilecek eğitim programı açılacak.

Aday öğretmenler il milli eğitim müdürlüklerinden hangi okullarda eğitim aldıklarını öğrendikten sonra Mart ayının ilk haftasında yetiştirme programı eğitimine başlayacaklar.