Eğitim

e-YDS Başvuru Kılavuzu İçin Dava Açıldı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği e-YDS başvuru kılavuzu için Danıştay’da dava açtı.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ÖSYM den yayınlanan e-YDS başvuru kılavuzunda ki görme engelliler başvuru yapamaz bölümü ve yürütmenin durdurulması için Danıştay Başkanlığında dava açtı. 

Eğitimde Görme Engelliler Derneği yaptığı açıklamada ÖSYM’den yayınlanan e-YDS başvuru kılavuzunda e-YDS’nin uygulanması ile ilgili olarak görme engelli sağıl sorunu olan adaylar ile ilgili bir düzenlemenin olmadığı açıklandı. 

Ayrıca ÖSYM’den yayınlanan kılavuzda görme engelli sağlık sorunu olan kişilerin kendileri için gerekli sınav ortamı hazırlanıncaya kadar e-YDS’ye giremeyeceği ve bu görme engelli sağlık sorunu olan kişilerin sadece YDS’ye girecekleri belirtildi. 

Eğitimde Görme Engelliler Derneği yapılan bu uygulamanın engelli ayrımı olduğunu ve engellileri diğer insanlardan ayırdıklarını ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Ayrıca Eğitimde Görme Engelliler Derneği ÖSYM’den yayınlanan e-YDS kılavuzunun ilgili bölümlerinin kaldırılması ve kılavuzda ki ilgili bölümlerin yürütmesinin durdurulması adına Danıştay Başkanlığında dava açtı. 

Eğitimde Görme Engelliler Derneğinin yaptığı açıklamada Anayasa, Birleşmiş Milletler engelli hakları sözleşmesi ve yapılacak ve yapılan sınavların engelliler için uygu hale getirilmesi görevini ÖSYM’ye veren diğer mevzuat hükümlerine aykırı olduğu belirtildi. 

Eğitimde Görme Engelliler Derneğinin ÖSYM’den yayınlanan e-YDS başvuru kılavuzu hakkında Danıştay Başkanlığında açtığı davayı kamupersoneli.net olarak takip edeceğiz ve Eğitimde Görme Engelliler derneğinin açtığı davanın sonucunu açıklanır açıklanmaz sitemiz üzerinden sizleri haberdar edeceğiz. 

Kamupersoneli.net