Eğitim

ÖSYM Başkanı KPSS'nin Neden Öne Çekildiğini Açıkladı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir Kamu Personeli Seçme Sınavının tarihinin neden öne çekildiğini açıkladı.

ÖSYM Başkanı Ömer Demir gazetecilerin 13 Mart 2016 pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı hakkında sordukları soruların cevaplarını verdi. ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yüksek Öğretim Kurulunun almış olduğu karar ile Yükseköğretime Geçiş Sınavında ki alt barajın 140 puandan 150 puana çıkarıldığını belirtti. 

ÖSYM Başkanı Ömer Demir bu yıl ki Yükseköğretime Geçiş Sınavında alt baraj puanının değiştirilmesinden başka diğer yıllardan farklı bir değişiklik yapılmadığını söyledi. ÖSYM Başkanı Ömer Demir Yükseköğretime Geçiş Sınavı hakkında tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve hazırlanan tüm soruların şuanda matbaa’da basım aşamasında olduğunu ve sağlıklı bir şekilde sınav yapılacağını söyledi. 

Bir gazeteci ÖSYM Başkanı Ömer Demire şu soruyu sordu; KPSS soruşturması devam ediyor, bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ? 

Bu sorunun üzerine ÖSYM Başkanı Ömer Demir 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı yapıldığında Yüksek Öğretim Kurulundaydım ve başkanvekiliydim. ÖSYM’de o zamanlar 2010 KPSS’nin olduğu zamanlar başka arkadaşlar vardı ve bizler YÖK olarak bu süreci gözlemlemiştik. Sınavın iptaline ilişkin konuların 2010 KPSS’den bu yana şahidiyim. O dönemde yapılması gereken işlerin bir çoğu bugün de yapılıyor. Zaman zaman bizlerden evraklar isteniyor. Bizlerden istenen evrakları bizler veriyoruz bunun dışında diğer işlemler tamamen bizim dahil olmadığımız işlemler. Bu yüzden bir değerlendirme yapamıyorum dedi. 

Daha sonra KPSS’nin tarihi ile ilgili açıklamalar yapan ÖSYM Başkanı Ömer Demir Kamu Personeli Seçme Sınavında görevli bulmakta zorlandıklarını söyledi. Bizler bu sınavları üniversite öğretim üyeleri ve lise saha öğretmenleri ile yapıyoruz. Bu bağlamda çok fazla görev iadeleri ortaya çıkıyor ve görevlilere çok fazla ücret ödüyoruz. Bundan dolayı sadece bu seneye mahsus olmamak kaydı ile KPSS takvimini buna göre planladık dedi ÖSYM Başkanı Ömer Demir. 

Kamupersoneli.net