Ekonomi

Türkiye Milli Savaş Uçağını Ne Zaman Yapacak?

Türk milletinin en büyük beklentilerinden bir tanesi de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kendi savaş uçağını üretebilmesi.

Uzun yıllardan beri devam eden çalışmalar sonunda sonuç vermeye başlayacak. Milli Muharip Uçak Projesi’nin yönetim üssü, Orta Doğu Teknik Üniversitei ( ODTÜ) olacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Ar-Ge Merkezi olarak belirlendi.

Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanan yeni uçağın tarasırımı için 3 alternatif belirlendi. Uçak tamamen milli imkanlarla üretilecek. Yazılım kodları tüm bilgisayar ve yazılım mühendisleri tarafından kodlanacak. Böylelikle Türkiye uçaklarında dost- düşman ayrımını kendisi yapabilecek.

Projeye ilişkin detayların Türk Hava Kuvvetleri ve Savunma Savunma Sanayi müsteşarlığı tarafından birkaç ayda bitirilmesi planlanıyor.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞININ STRATEJİK KONUMU OLACAK

Türkiye genellikle F-16 ve F-4 savaş uçaklarını kullanıyor. Bu savaş uçaklarının yazlımları Amerika Birleşik Devletlerine ait. Türkiye maalesef dost veya düşman belirlemesini kendisi yapamıyor. Böyle bir durumda müttefik NATO ülekerlinden birisiyle girişilecek bir savaşta uçaklar uydudan gönderilen bir sinyalle kullanılamaz hale gelecek.

Bölgede ve Dünya’da önemli bir güç odağı haline gelen Türkiye bu sorunu milli üretim ve yazılımla çözecek. 2023 yılında ilk milli savaş uçağının üretimesi planlanıyor.

İSRAİL: TÜRKİYE SAVAŞ UÇAĞI YAPAMAZ

Geçtiğimiz yıllarda İsrail tarafından yapılan bir açıklamada Türkiye’nin savaş uçağı yapacak teknolojiye sahip olmadığı iddia edilmişti. Ancak Türkiye 1939 Yılında Dünya’nın ilk uçak üreten ülkeleri arasında yer aldı. Bunun yanında İnsansız hava araçları, Atak Helikopteri, tanklar, obüsler, kriptolou telsizler, milli savaş gemisi, yerli piyade tüfeği ve daha pek çok silahı kısa sürede üretmeyi başararak Dünyayı bu anlamda şaşkına çevirdi.

Milli Savaş uçağı projesinde de son aşamaya gelindi. Türkiye’nin ilk milli muharip savaş uçağının 2023 yılında Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.
 
 Burak Balcı / Kamupersoneli.net
 
 
 

Bir Yorum

  1. Türkiye'nin en öncelikli meselesidir bu. Yerli uçaklarınızı üretmeden yazılımlarını kendiniz yapmadan hiçbir başarı elde edemezsiniz.