Ekonomi

Kredilerdeki Batak Oranı Sürekli Artıyor

Yapılan araştırmalara göre 2016 yılının ocak sonundan itibaren bankaların müşterilerine kullandırdığı kredilerin batak miktarı 48,5 milyar lirayı buldu.

Ülkemizde ilk kez bireyler ve hane halkı ciddi bir şekilde kredi borcuna sahip. Bu durum geçmiş yıllara nazaran inanılmaz bir ivme kazandı. arsa, konut , otomobil, ve konutlarını krediyle alan vatandaşın borcu günden güne büyüyor.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda alınan bilgiye göre bankalar tarafından müşterilerine kullandırılan kredilerden 49 milyara yakın bir miktarı battı. Bu batığın büyük bir çoğunluğunu nakit krediler oluşturuyor.

Ülkede toptan ve parekende ticaretin iyi gitmediğini vurgulayan uzmanlar kredi borcunu ödemekte en çok zorlanan sektörün ticaret olduğu vurgusunu yaptı.Sektörel bazda kredilerin dağılımına ve geri dönmeyen kredi tutarlarına bakınca genel ekonomik gidişten veya konjonktürden etkilenmeleri görmek mümkün.İnşaat sektöründe de işler pek iyiye gitmiyor. İnşaat sektörünün durumuda pek iç açıcı gözükmüyor inşaat sektörü piyasada kullandırtılan kredilerin %8 ‘lik kısmını kullanıyor ve batan krediler içerisindeki oranı %10 olarak biliniyor. Kredi batıran 3. sektör ise tekstil ve konfeksiyon bankalardan 56.2 milyar Türk lirası kredi kullanan sektörün bu kredilerin 1.9 milyar türk lirasını batırdığı biliniyor. Avrupa’da piyasanın eskisi kadar canlı olmaması sektörün satışlarının eskisi kadar yoğun olmasını zorlaştırıyor.

Türkiye-Rusya Gerilimi Sektörü Etkiledi 

Yine uzmanlardan edindiğimiz bilgilere göre ticaret, inşaat ve tekstil’den sonra en yüksek kredi batağı oranına sahip sektör otel ve restoran sektörü. Rusya ile “rus uçağının sınır ihlali nedeniyle düşürülmesi” sonucu yaşanan gerginlik turizmi etkiledi.Turların düzenlenmemesi ,otelcilerin ve restoran sahiplerinin aldıkları kredileri ödeyememelerine ve batık oranını otel ve restoran sekötünde arttırmaya yol açtı.

Bankalardan aldıkları kredi borcunu ödemekte zorlananlar arasında 5.sırayı metal dışı madencilik görülüyor.  Metal dışı madencilik  %5,6 krediyi batırdı. 

Her 100 Kişiden 1’i Kredi Batırdı

Tüm sektörleri bir yana bırakırsak ki bunlar da dahil edilirse en büyük batık yüzdesi bireysel kredi kartları ve bireysel kredilerde gözüküyor. Her yüz kişiden 10 kişi borcunu ödeyemiyor.

Kamupersoneli.net