Gündem

Macaristan Başbakanı : "Mültecileri Alırsam Beni Assınlar!"

Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı görüşmelere Macaristan Başbakanı’nın demeçleri damga vurdu. Macaristan Başbakanı bir süre önce yaptığı açıklamada sığınmacılara “Avrupa’ya gelmeyin, Türkiye’de kalmalısınız” demişti. Ülkelerinin müslümanları almak istemediğinin altını çizen Viktor Orban AB’nin Türkiye’ye tutamayacağı vaadlerde bulunduğunu vurguladı. Türkiye’den sayısı yüzbinleri bulan ığınmacıyı alıp Avrupa Birliği Ülkelerine dağıtmanın hayalden ibaret olduğunun altını çizen Viktor Orban ” Eğer ben bu planlara onay verirsem beni başkentin aydınlatma direğinde assınlar ” minvalinde konuştu.

Brüksel’de 28 ülkenin liderlerinin toplandığı Türkiye-AB zirvesinde alınan kararlara Macaristan Başbakanı Viktor Orban Hayır dedi. Pazarlıkların devam ettiği görüşmelerin ana başlıkları ise şunlar; 

-Görüşmeler doğrultusunda Türkiye vatandaşlarına serbest vize uygulaması 2016 Haziran ayından itibaren uygulamaya konulacak. Daha önce 3 milyar euro olarak belirlenen yardım bedeline ek olarak 2018 yılının sonuna kadar 3 milyar daha yardımda bulunulacak, Avrupa Birliği ve Türkiye anlaşmanın maddelerinin uygulanıp , uygulanmadığı konusunda her ay düzenli toplantı düzenleyecek, Yunanistan adalarına sığınan tüm sığınmacılar Türkiye’ye gönderilecek. Adalardan Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli sığınmacı için Yunanistan Türkiye’den bir Suriyeli sığınmacıyı ülkesine kabul edilecek. Sığınmacıların tahliyesinden doğan masrafları Avrupa Birliği karşılayacak ,Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye Suriye toprakları içerisinde siviller için güvenli bölgeler kurulması için çalışmaları hızlandıracak.

Viktor Orban’ın “ülkemde müslüman göçmen istemem” görüşü ise netliğini sürdürüyor. Görüşmeler esnasında en ciddi tepkiyi şimdiye kadar Macaristan Başbakanı vermişti.