Gündem

500 Milyon Telefona Virüs Bulaşmış Olabilir

Telefonunuz hacklenmiş olabilir ve farketmesi oldukça zor. Haberin detayları aşağıda…

Bu hafta içerisinde güvenlik şirketlerinden edinilen bilgiler doğrultusunda yeni nesilin en popüler zararlı yazılımlarından birisi olan Clickjacking yaklaşık 500 milyon Android kullanıcısını tehdit ediyor. Korunmanın iki yolu bulunuyor ya eskiyen Android sürümünü format atma yöntemiyle silecek ya da cihazınızı android’in yeni sürümüyle güncelleyeceksiniz.

Güncellemeler Çok Önemli

Clickjacking ‘in tehdit ettiği cihaz sayısı 500 milyona ulaştı. Android Froyo(2.2) , Android Kitkat (4.4) sürümlerindeki bazı zaafiyet açıklarından faydalanan bu virüs dünya genelinde kullanımda olan Android cihazların yarısından fazlası (%65) için ciddi bir tehlike. Son zamanların en dikkat çeken güvenliği açığı olarak görülen Clickjacking ‘i fark etmek ise o kadar kolay değil. Bu zararlı yazılım kurbanlara bir android yazılımı ya da oyun görünümüyle yükletiliyor. Daha sonra internet bağlantısı üzerinden kurbanın neredeyse tüm bilgileri korsanların eline geçebiliyor.Bunun içerisinde telefon görüşmelerinizin dökümü, mesajlarınız, telefon belleğinde kayıtlı numaralar ve çok daha fazlası.

Kaynağı Bilinmeyen Uygulamalar Güvenlik Tehditi

Android cihazınızın güvenliğini tam anlamıyla sağlamak için kesinlikle “root” olarak tabir edilen işlemi gerçekleştirmemeniz uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Zira “root” ‘lanan çoğu cihaz google play servisi üzerinden uygulama indirme imkanını kaybedebiliyor.