Sağlık Personeli

Müezzinoğlu : "Sağlık Çalışanlarına Şiddet Önlenecek"

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Milliyet’in sorularını yanıtladı. Sağlık çalışanlarına son zamanlarda artan şiddet olayları hakkında konuştu.

Son zamanlarda sağlık çalışanlarına şiddet uygulamaları gündemden düşmüyor. Hekimlere ve diğer sağlık personeline uygulanan şiddeti önlemede yeni bir çalışmanın başladığını duyuran Bakan Mehmet Müezzinoğlu konuşmasında mahkemelerin 2 yıldan az olan cezalarda tutuklama yetkisi olmadığını ve tutuklama yapamadıklarını hatırlattı. Hekim ve sağlık personeline şiddet uygulayan kim olursa olsun tutuklanabileceği, 2 yıl süre sınırının olmadığı bir düzenleme üzerinde hafta içerisinde Bakanlar Kurulu’nde görüşme yapacaklarını bildirdi. Hapis cezasının caydırıcı unsurların başında geleceğini belirten bakan Sn.Mehmet Müezzinoğlu farklı uygulamalarında gündemde olduğunu ve Bakanlar Kurulu görüşmesinin ardından detayları açıklayacaklarını dile getirdi.

Hekim ve Sağlık Personeline Şiddet Sürekli Artıyor

Son bir kaç yıl içerisinde sağlık personeline fiziksel ve sözlü şiddetin yükseliş göstermesinin bu adımın atılmasında büyük etkisi olduğuna vurgu yapan Müezzinoğlu Sağlık Bakanlığı rakamlarını da verdi.  Buna göre 2013 yılında 3 bin 558 sağlık personeli fiziksel şiddet, 7 bin 157 sağlık personeli sözlü şiddete maruz kaldı toplamda 10 bin 715 kişi şiddete maruz kaldı. 2914 yılında fiziksel şiddet de ve sözel şiddet de artış görünürken toplam rakam 11 bin 915 olarak, 2015 ise günde 32 şiddet olayıyla karşılandığının altını çizdi.

Tıp Bayramı Müjdeli Haberlere Gebe

Yarın yapılacak ( 09.03.2016) bakanlar kurulunda “sağlıkta şiddeti önleme eylem planı” 14 Mart 2016 Tıp bayramında Başbakan Ahmet Davutoğlunun açıklayacağı düşünülüyor. Başbakan Davutoğlu’nun sağlık personeline özlük hakları ve yıpranma hakları gibi bazı müjdeli haberleri de tıp bayramında duyuracağı öğrenildi.

Kamupersoneli.net