Gündem

Emeklilere Sağlık ve Para Müjdesi

Maliye bakanı açıkladı. Emeklilere 2 müjdeli haber birden geldi. Detaylar haberimizde…

Emekli vatandaşları yakından alakadar eden bir çalışma hükümetin gündeminde. 11 milyon emekli vatandaştan sağlık harcamaları için katılım paylarının alınmaması gündemde. Buna göre daha önceden muayene, ilaç ve reçeteler yüzünden maaşlarından  katılım payı kesintisi yapılan emeklilerin bu derdi son bulacağa benziyor. Çalışmalar tamamlanıp uygulama aşamasına geçilirse emeklilerden muayene, ilaç ve reçeteler için maaşlarından kesinti yapılmayacak.

Yaş ilerledikçe sağlık masrafları da gündeme geliyor. Emeklilerin büyük bir çoğunluğu sık sık hastanelere gidiyor ve ilaç kullanıyor hal böyle olunca emeklilerin maaşlarından sağlık hizmetleri için kesintiler söz konusu oluyor. Çalışmalar tamamlanıp uygulama aşamasına geçildikten sonra emekliler artık sağlık kesintilerine uğramayacak ve maaşlarının tamamını alabilecekler. Devlet hastanelerine giden emeklilerden bu gün 5 lira katılım payı alınıyor. Eğer emekli vatandaş özel hastaneye giderse muayene için katılım payı 12 lira oluyor. Doktor’un emekliye ilaç yazdığında ise raporlular bu durum dışarısında ilaç bedelinin %10 ‘u katılım payı olarak maaşlarından kesiliyor. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal AK Parti hükümetinin iktidara gelişinden (2002) bu güne emekli maaşlarındaki artışlardan bahsetti. Ayrıca Bakan Naci Ağbal emekliler için promosyon çalışması yaptıklarını ve onları sevindireceklerini söyledi. 2002 senesinden bu güne SSK işçi emelisi aylığı nominal olarak %402 gerçek olarak %64 artış gösterdi dedi. Bağ- Kur’lu bir esnaf emelisinin maaşı aylık %153 , Emekli Sandığı emeklisinin ise %40.3 arttığını belirtti. Bakan Naci Ağbal “Promosyon çalışmaları son bulduğunda emeklilerimizi çok memnun edeceğiz” dedi.

Kamupersoneli.net

 

Bir Yorum

  1. Bunlar emekliden kesinti olmayacak diyor her ay benim maasımdan bir sürü para kesiliyor

  2. Kardesim siz hangi ülkede yasıyorsuz adamlar güren güren para kesiyorlar bende emekliyim devlete gittigim halde en son 26 lira iki kerede 5 lira kestiler